NATO i EU u problemu: "Ruska pretnja" u Rumuniji izazvala paniku na Zapadu
Zvona za uzbunu zvone u Briselu nakon što je krajnje desničarski, proruski kandidat Kalin Georgesku koji se pojavio niotkuda, pobedio u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji.
"Šokantna pobeda" Georgeskua, uplašila je Zapad koji, kako javlja "Politiko", strahuje da Moskva, nakon gruzijskih i moldavskih izbora, možda pokušava da u svoj tabor privuče i članicu NATO-a i EU - Rumuniju.
Reformista Elena Laskoni, koja će se suočiti s njim u drugom krugu 8. decembra, sada lobira protiv Georgeskua, tvrdeći kako Rumuni moraju da se okupe kako bi zaustavili "vraćanje zemlje pod ropstvo Rusije". Poziva glasače da ne dozvole da "frustracija trenutnim establišmentom postane ranjivost koju Rusija eksploatiše".
Najveći šok zbog Georgeskuove pobede nastao je zapravo jer NATO i EU na Rumune gledaju kao na pouzdane saveznike, za razliku od Mađarske, Slovačke i Bugarske, gde su proruske sklonosti, bar se verovalo, veće.
"Ako bi Bukurešt takođe skrenuo ka više anti-EU, proruskom putu, to bi ozbiljno ugrozilo sposobnost EU da funkcioniše, što bi otežalo izgradnju konsenzusa među zemljama članicama", navodi "Politiko", cititajući i jednog od rumunskih evroposlanika, Zigfrida Murešana, koji tvrdi da je pobeda Georgeskua rezultat "hibridnog rata Rusije protiv evropske demokratije".
Do sada je Rumunija, koja se graniči sa Ukrajinom igrala važnu ulogu u podršci Zapada Kijevu. Sukob je, na primer, podigao strateški značaj vazdušne baze "Mihail Kogalničanu" na Crnom moru. Što bi sve moglo da se promeni ako Georgesku pobedi i u drugom krugu.
Nisu svi, međutim, preterano zabrinuti da će Georgesku postati sledeći lider Rumunije. Trajan Basesku, predsednik Rumunije od 2004. do 2014. godine, rekao je da ne veruje da će on pobediti u drugom krugu i da on misli d su Rumuni uglavnom i dalje "veoma pozitivni" prema EU i NATO.
Ali, upozorio je, rumunski birači su "veoma ljuti" što se korupcija vratila u njihovu zemlju i što je pravosudni sistem ponovo "pod političkom kontrolom".
To bi moglo dovesti do poraza vladajućih partija u zemlji na predstojećim parlamentarnim izborima, rekao je on.
"Ono što su dve stranke u vladajućoj koaliciji uradile u poslednje dve godine je katastrofa", rekao je on, misleći na Socijaldemokratsku partiju i Nacionalno-liberalnu partiju.