Svet

EU proširuje sankcije: Na udaru kineske firme i ruski tankeri

EU predlaže trgovinska ograničenja za oko tri desetine subjekata koji su navodno uključeni u pomaganje Moskvi, a na toj listi su firme u Rusiji, Srbiji, Iranu, Indiji, Tajlandu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kao i Kini i Hongkongu
EU proširuje sankcije: Na udaru kineske firme i ruski tankeri© Leon Neal/Getty Images

Evropska unija predložila je sankcionisanje nekoliko kineskih firmi za koje tvrdi da su pomogle ruskim kompanijama da razviju dronove za napade protiv Ukrajine, dok Evropska komisija, izvršna ruka EU, piše "Blumberg", takođe razmatra uvođenje dodatnih ograničenja za ruske naftne tankere kako bi obuzdala sposobnost Moskve da zaobiđe postojeće restriktivne mere.

Predlozi su izneti u trenutku dok se očekuje sastanak ministara spoljnih poslova Grupe sedam u Italiji ove nedelje kako bi se obećale "odgovarajuće mere" protiv Kine i drugih zemalja koje podržavaju rusku Specijalnu vojnu operaciju.

SAD i Velika Britanija su već sankcionisale neke od firmi.

EU je takođe predložila da se u program sankcija doda i jedan kineski državljanin, koji kontroliše kompaniju koja je navodno prekršila trgovinska ograničenja EU. Reč je o firmi sa sedištem u Hongkongu koja je, kako se tvrdi, ruskim vojnim firmama obezbedila zabranjene mikroelektronske komponente. Na meti su i severnokorejski odbrambeni zvaničnici, navodi se u dokumentima.

U okviru 15. paketa sankcija bloka protiv Moskve, Komisija predlaže da se na "crnu listu" uvrsti više od 50 pojedinaca i gotovo 30 pravnih lica, zamrzne njihova imovina i zabrane putovanja.

Među "metama" su uglavnom ruski vojni proizvođači, kao i mala grupa kineskih firmi koje ih snabdevaju i drugi za koje se tvrdi da sarađuju sa ruskim entitetima na proizvodnji dronova za napade, obezbeđujući im i ključne komponente kao što su motori.

Novi set mera, koji bi još uvek mogao da se promeni, prema pisanju "Blumberga", takođe uključuje zabranu pristupa za više od 45 ruskih naftnih tankera evropskim lukama i uslugama za visokorizične transportne prakse. EU i njeni saveznici pokušavaju da na ovaj način doprinesu smanjenju prihoda Moskve od nafte.

Druge predložene sankcije pogodile bi ruske firme koje prevoze naftu, kao i brojno vojno osoblje i rukovodioce kompanija. Kao deo tekućih napora da se pooštri sprovođenje postojećih mera, EU takođe predlaže trgovinska ograničenja za oko tri desetine subjekata koji su navodno uključeni u pomaganje Moskvi dođe do zabranjenih tehnologija koje se koriste za oružje koje se nalazi u Ukrajini ili je potrebno za njegovu proizvodnju.

Na toj listi su firme u Rusiji, Srbiji, Iranu, Indiji, Tajlandu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, kao i Kini i Hongkongu, navodi se u dokumentima.

EU takođe predlaže mehanizam koji bi centralnim depozitarima hartija od vrednosti EU omogućio da odmrznu deo gotovine koju drže suočeni sa povećanim sudskim sporovima u Rusiji.

image