Amerika posle izbora: Igra plakanja i terapija za neutešne službenike Stejt departmenta

Blinken je u dva navrata posle Trampove pobede organizovao terapeutske sesije u Stejt departmentu, od kojih se jedna, navode američki mediji, pretvorila u "igru plakanja"

Američki državni sekretar Entoni Blinken našao se na meti ozbiljnih kritika povodom optužbi da je, posle pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima 5. novembra, organizovao posebne terapije za službenike Stejt departmenta uzrujane pobedom republikanskog kandidata.

"Zabrinut sam zbog činjenice da se Stejt department, savetovanjima o mentalnom zdravlju, stara o federalnim službenicima koji su lično pogođeni normalnim funkcionisanjem američke demokratije jer Kamala Haris nije izabrana za predsednicu", naveo je kongresmen Darel Isa u pismu Blinkenu.

Blinken je u dva navrata organizovao terapeutske sesije u Stejt departmentu posle Trampove pobede, od kojih se jedna, navode američki mediji, pretvorila u "igru plakanja".

Sve je počelo sa mejlom koji je Stejt department poslao zaposlenima sa ponudom "pronicljivog" onlajn kursa na kome će se baviti "efikasnim tehnikama upravljanja stresom" kako bi im pomogli da se "snađu u ovim izazovnim vremenima".

"Promena je konstanta u našim životima, ali često može da izazove stres i neizvesnost", navodi se u cirkularnom mejlu. "Pridružite nam se na pronicljivom vebinaru gde se bavimo efikasnim tehnikama upravljanja stresom kako bismo vam pomogli da se snađete u ovim izazovnim vremenima. Ova sesija će pružiti savete i praktične strategije za upravljanje stresom i održavanje vašeg blagostanja."

Isa je takav pristup nazvao zabrinjavajućim, navodeći da ne shvata zbog čega su se službenici Stejt departmenta "raspali zbog rezultata slobodnih i fer izbora".

Istovremeno, zatražio je od Blinkena da objavi koliko je ovih sesija održano, koliko je planirano i koliko je Stejt department (odnosno američki poreski obveznici) platio ove terapije.

"Sama činjenica da je Stejt department domaćin ovih sesija postavlja značajna pitanja o spremnosti njegovog osoblja da sprovede zakonite prioritete politike za koje je američki narod izabrao predsednika Trampa", naveo je Isa. "Trampova administracija ima mandat za velike promene u spoljnopolitičkoj areni, i ako službenici inostranih službi ne mogu da ispoštuju preferencije američkog naroda, trebalo bi da podnesu ostavku i traže političko imenovanje u sledećoj administraciji demokrata."

Tramp je, još tokom predizborne kampanje, obećao brzo okončanje sukoba u Ukrajini, gotovo bezrezervnu podršku Izraelu u ratovima na Bliskom istoku, kao i oštriji stav prema Kini.