Svet

Sekretar Ratnog vazduhoplovstva SAD: Nuklearni sukob može izbiti u svakom trenutku

Američki zvaničnik je istakao da Kina ima oružje dizajnirano da porazi snage SAD u zapadnom delu Tihog okeana
Sekretar Ratnog vazduhoplovstva SAD: Nuklearni sukob može izbiti u svakom trenutkuGetty © Michael Ciaglo

Sukob između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije ili Kine nije malo verovatan, jer "može da se desi u bilo kom trenutku", upozorio je američki sekretar vazduhoplovnih snaga Frenk Kendal tokom nedavnog govora, prenosi "Njuzvik".

Upozorenje zvaničnika Ministarstva odbrane SAD usledilo je pošto se Rusija i Kina, dve od devet nuklearnih sila, sve više okreću jedna ka drugoj, prenosi američki list i dodaje da je Bela kuća prioritet dala održavanju trajne konkurentske prednosti u odnosu na Kinu, istovremeno ograničavajući "opasnu" Rusiju.

Tokom svog govora kadetima Vazduhoplovne akademije SAD održanog 12. novembra, Kendal je rekao da je njegov najvažniji cilj kao šefa Odeljenja vazduhoplovnih snaga da "usadi osećaj hitnosti" o potrebi da se pripremi za sledeći rat u kom "će možda morati da se bore".

"Rat sa Kinom ili Rusijom nije malo verovatan, može se desiti u bilo kom trenutku", rekao je kadetima, dodajući da Kina ima oružje dizajnirano da porazi američke snage u zapadnom delu Tihog okeana, uključujući Tajvan i Južno kinesko more, koje Vašington posmatra kao svoje državne prioritete.

Razmišljanje da nuklearne sile neće zaratiti između sebe zato što to nisu činile u prošlosti je "veoma opasno", rekao je on, priznajući da je, kada se Sovjetski Savez raspao, bio naivan da kada se nadao da će to označiti kraj pretnji nuklearnim sukobom.

"Pretnja od nuklearnog rata se vratila, u možda još opasnijim oblicima", dodao je on, misleći na druge slučajeve nakon Hladnog rata koji su dovodili do približavanju nuklearnom sukobu.

Podsećanja radi, u izveštaju Pentagona objavljenom 21. novembra, navodi se da će SAD prilagoditi svoju strategiju nuklearnog odvraćanja kako bi odgovorile na potencijalne pretnje iz Rusije i Kine.

Američko ministarstvo odbrane je navelo da "više nuklearnih protivnika izaziva bezbednost SAD i njihovih saveznika i partnera", dodajući da te zemlje povećavaju i modernizuju svoje nuklearne arsenale.

Zbog svega navedenog, Ričard Džonson, zamenik pomoćnika ministra odbrane, posebno je izdvojio Rusiju i Kinu i primetio da će SAD možda morati da prilagode svoj pregled nuklearnog arsenala iz 2022. kako bi zadržale sposobnost nuklearnog odvraćanja. On je takođe istakao da trenutni napori za modernizaciju nuklearnog oružja možda neće biti dovoljni.

Prema Džonsonovim rečima, da bi otklonio zabrinutost, Pentagon je "već preduzeo korake ka raspoređivanju sredstava kako bi poboljšao nuklearno odvraćanje i fleksibilnost". Ključni elementi uključuju razvoj gravitacione bombe B61-13 i povećanu borbenu gotovost podmornica klase "ohajo" sa nuklearnim oružjem i pogonom.

image