Britanci bi da uvoze radnu snagu, ali ne i ekološke izbeglice

Britanska vlada smatra da je politika prema kojoj se ilegalni migranti deportuju u Ruandu i tamo podnose zahtev za azil neophodna, dok oni koji je opovrgavaju smatraju da je to kršenje ljudskih prava

Više od milion migranata dolaziće u Veliku Britaniju svake godine kako bi zadovoljilo potrebe tržišta rada, pokazala je studija fondacije "Soušal market".

Sve starija populacija i nedostatak obučene radne snage učinile su da postoji stalna potreba za radnicima, piše britanski "Tajm".

Procenjuje se da je do juna ove godine oko 1,1 milion ljudi došlo u ovu ostrvsku zemlju da živi, radi ili studira, dok je 560.000 njih otišlo iz zemlje. Godišnje brojke kada je u pitanju imigracija pogurale su izbegličke šeme za ljude iz Ukrajine, Hong Konga i Avganistana, kao i veliki broj stranih studenata.

Autor istraživanja Džonatan Tomas sugeriše da bi Britanija trebalo da poboljša svoju imigracionu politiku, razvije saradnju sa zemljama iz koje dolaze imigranti kako bi poboljšala obuku radnika koji donose svoje umeće u novu sredinu.

Imigracija treba strateški da se oblikuje, a imigrantska radna snaga da "dopunjuje, a ne da zamenjuje" domaću radnu snagu.

Autori studije takođe pozivaju Britaniju da postigne "smisleni dogovor" sa Francuskom oko upravljanja krizom na Lamanšu.

"Britanija bi trebalo da prihvati da Francuska nema obavezu i malo je motivisana da pomogne Britaniji oko azila, naročito s obzirom na to da je Francuska primila tri puta više zahteva za azil nego Ujedinjeno Kraljevstvo i prihvatila je veći broj izbeglica", kaže Tomas.

Studija o imigraciji objavljena je dok u zemlji traju rasprave o tome treba li država da prima izbeglice iz Ruande: britanska vlada insistira da je politika prema kojoj se ilegalni migranti deportuju u Ruandu i tamo podnose zahtev za azil neophodna, dok oni koji je opovrgavaju smatraju da je to kršenje ljudskih prava i konvencije Ujedinjenih nacija o pravima izbeglica.

Britanska politika prema migratima iz Ruande trenutno je u sudskom postupku, Visoki sud izjasnio se da ona nije protivzakonita, nakon čega će verovatno o tome raspravljati i Vrhovni sud, što će odložiti vladine namere da deportuje migrante u Ruandu za nekoliko meseci, navodi britanski medij.