Komisija Predstavničkog doma američkog Konresa koja istražuje upad na Kapitol hil 6. januara 2021. godine danas će, prvi put u istoriji, glasati o tome da li Ministarstvo pravde treba da krivično goni bivšeg predsednika Donalda Trampa.
Nakon 18-mesečne istrage, članovi Komisije će razmatrati podnošenje krivične prijave za pobunu, ometanje službenog postupka i zaveru sa ciljem da se obmane Vlada Sjedinjenih Američkih Država.
Nije poznato da li će Komisija tražiti da se pokrene zvanični postupak protiv osoba koje su pomogle Trampu u njegovim naporima da poništi rezultate predsedničkih izbora 2020. godine, piše "Vašington post", ali napominje da će određeni pojedinci sasvim sigurno biti prozvani tokom današnjeg saslušanja koje će početi u 19 časova.
Očekuje se da će devet članova kongresne komisije odobriti završni izveštaj od osam poglavlja, oslanjajući se na razgovore sa više od 1.000 svedoka i dostaviti ga Ministarstvu pravde, a kompletan izveštaj biće objavljen u sredu, saopštio je Beni Tompson, demokrata iz Misisipija koji je na čelu odbora.
"Izveštaj će u suštini biti sažetak, ali sa mnogo više detalja u odnosu na javne rasprave i imaće direktne reference na transkripte i dokaze", rekao je izvor "Vašington posta".
Američko ministarstvo pravde, koje već istražuje Trampovu ulogu u nemirima, nije u obavezi da razmatra preporuke bilo kog kongresnog odbora.
Podsetimo, Trampove pristalice upale su u Kongres 6. januara 2021. u pokušaju da zaustave potvrdu pobede Džozefa Bajdena na predsedničkim izborima.
Inače, Donald Tramp je jedini političar koji je saopštio da će se kandidovati na predsedničkim izborima 2024. godine, a samo nekoliko dana nakon što je on to učinio, američki ministar pravde Merik Garland imenovao je specijalnog tužioca koji će voditi istragu o bivšem predsedniku Sjedinjenih Država.