Svet

Britanski obaveštajac, kijevski jastreb, haški čovek: Ko je Sebastijan Gorka?

Da li Trampov savetnik za borbu protiv terorizma radi po londonskom vremenu?
Britanski obaveštajac, kijevski jastreb, haški čovek: Ko je Sebastijan Gorka?Getty © Jason Davis / Contributor

Novi predsednik SAD Donald Tramp imenovao je starog saradnika, Sebastijana Gorku, za novog savetnika Bele kuće za borbu protiv terorizma.

Gorka je osam meseci 2017. godine bio Trampov zamenik pomoćnika savetnika za pitanja nacionalne bezbednosti. Tokom svog kratkog mandata u Beloj kući, Gorka, imigrant rođen u Londonu, bio je zaslužan za organizovanje predsednikove takozvane "muslimanske zabrane" na osnovu koje državljani zemalja identifikovanih kao pretnja nacionalnoj bezbednosti, nisu mogli da uđu u SAD.

Dok su demokrate proglašavale Gorku "krajnje desničarskim ekstremistom", on je – kako se ispostavilo – bio glas kontinuiteta spoljne politike Džozefa Bajdena, pozivajući na dalju agresiju protiv Rusije i još veću vojnu pomoć Kijevu.

Ko je, zapravo, Sebastijan Gorka?

Sin antikomunističkog mađarskog izgnanika, Gorka se pridružio obaveštajnoj jedinici britanske vojske dok je još bio na univerzitetu.

Mentor mu je bio poznati britanski vojni obaveštajac Kris Doneli, koji je svoju karijeru posvetio podsticanju sukoba sa Rusijom i širenju NATO-a na bivše sovjetske republike, i koga je "Grejzon" razotkrio kao arhitektu ozloglašenog bombardovanja Krimskog mosta.

Zahvaljujući prijateljstvu sa Donelijem, Gorka je dogurao do položaja visokog obaveštajnog oficira u britanskom Ministarstvu odbrane.

Od 1990. do 1993. godine, Gorka je služio u jedinici 22 Teritorijalne obaveštajne službe britanske vojske kao islednik. Dužnosti koje je obavljao u obaveštajnoj jedinici kasnije su postale izvor intriga, i ostale su misteriozne do danas.

Godine 1999, nakon stipendije u NATO-u, Gorka se vratio u Mađarsku da savetuje prvu vladu Viktora Orbana o pitanjima nacionalne bezbednosti. Bezbednosnu proveru, ipak, nije prošao zato što je otkriveno da je povezan sa britanskim obaveštajnim službama.

Dok su mađarski mediji iznosili dokaze o Gorkinoj povezanosti sa obaveštajcima UK, britanski "Sandej tajms" je preneo da su Gorkine dužnosti u britanskoj jedinici uključivale prikupljanje "dokaza za Tribunal za ratne zločine koji je osnovan nakon raspada Jugoslavije".

Gorka je, pak, mađarskim medijima tvrdio da je njegov zadatak bio da čuva ključne objekte u Severnoj Irskoj i odbija pretnje IRA.

Godinu dana nakon što je javno optužen da radi za britansku obaveštajnu službu, Gorka je sa suprugom otišao iz Mađarske u SAD.

Mađarski Englez u Beloj kući

Tokom Trampovog prvog mandata, dok se predsednik borio sa poplavom optužbi da je marioneta Vladimira Putina, a talas rusofobije jačao, britanska obaveštajna služba je pronašla savršenu priliku da eskalira novi hladni rat.

Ubrzo nakon što je Gorka dao ostavku iz prve Trampove administracije, procureli dokumenti razotkrili su Krisa Donelija kao osnivača tajne, britanske operacije koju je finansirala država – Inicijativa za integritet.

Cilj ove organizacije bio je da podstakne rat sa Rusijom kroz prikrivenu međunarodnu propagandnu mrežu. Predlog za finansiranje iz 2017. koji je Inicijativa za integritet podnela britanskom ministarstvu odbrane obećao je da će zauzeti "stroži stav prema Rusiji" tako što će se organizovati "više informacija objavljenih u medijima o ruskoj pretnji."

Inicijativa za integritet

Šef Inicijative za integritet Kris Doneli je 18. septembra 2018. doleteo u Vašington da proširi svoju novu tajnu mrežu uticaja i prvi sa kim se sastao bio je Sebastijan Gorka.

Procureli dosijei Donelijeve inicijative navode Gorkinu ženu, Katarinu, kao ključni kontakt. U to vreme je bila viši savetnik u Odeljenju za unutrašnju bezbednost.

U istom dosijeu je opisano kako se klasteri organizacije "samo veoma diskretno sarađuju sa vladama, u potpunosti na osnovu ličnih kontakata od poverenja... i pokušavaju da nežno utiču na njih".

Potpirivanje rata

Operativci Inicijative za integritet tako su bili ključni u distribuciji lažnog dosijea "Tramp-Rusija" zvaničnika Mi6 Kristofera Stila po američkoj vladi i medijima. Cilj je bio uništiti Trampov legitimitet.

U Britaniji su operativci Inicijative za integritet na prevaru povezali rezultat referenduma o bregzitu sa ruskim mešanjem. U Španiji je, u međuvremenu, Inicijativa širila dezinformacije lažno prikazujući katalonski pokret za nezavisnost kao operaciju koju kontroliše Rusija, zadajući udarac srdačnim odnosima između Madrida i Rusije.

Danas, Doneli pomaže u nadgledanju tajne uloge Britanije u proksi ratu u Ukrajini. Kako je "Grejzon" otkrio, Doneli je nadgledao ukrajinski teroristički napad na Krimski most u oktobru 2022. što je trebalo da bude ključni korak ka eskalaciji.

Sada, dok Tramp namerava da ispuni svoje obećanje da će okončati sukob u Ukrajini, Doneli uživa u direktnoj vezi sa jednim od predsednikovih najvažnijih saradnika i svojim dugogodišnjim pulenom.

image