Svet

Roskongres objavio planove SAD za unapređivanje nosača nuklearnog naoružanja

Do 2035. godine, 100 odsto ovih sistema će u proseku premašiti svoj projektovani životni vek za 30 godina, dok će do početka 2040-ih, 100 odsto sistema za nošenje nuklearnog oružja dostići će svoj maksimalni rok upotrebe
Roskongres objavio planove SAD za unapređivanje nosača nuklearnog naoružanjaGetty © South Korean Defense Ministry

Sjedinjene Američke Države unapređuju i modernizuju svoju nuklearnu trijadu, odnosno sredstva za isporuku nuklearnog oružja, kao što je strateški bombarder B-21 "rajder" koji će u operativnu upotrebu biti uveden 2027. godine, navodi se u izveštaju Roskongresa.

Do 2035. godine, 100 odsto ovih sistema će u proseku premašiti svoj projektovani životni vek za 30 godina, dok će do početka 2040-ih, 100 odsto sistema za nošenje nuklearnog oružja dostići će svoj maksimalni rok upotrebe, navodi se u saopštenju.

"U momentu povlačenja iz upotrebe, krstareće rakete koje se lansiraju sa vazduhoplova (ALCM) i interkontinentalne balističke rakete (ICBM) 'minutmen 3' će imati više od 50 godina od svog desetogodišnjeg projektovanog veka trajanja", dodaje se.

Podmornice opremljene balističkim raketama klase "ohajo" su već premašile predviđeni životni vek, a bombarderi B-2A i višenamenski avioni F-15E će se približiti svojoj četrdesetogodišnjici službe pre nego što budu "penzionisani".

Takođe, kada B-52 bude povučen iz upotrebe, a predviđa se da će to biti sredinom 2050-ih, biće star oko 100 godina.

"Trenutno je u toku razvoj nove interkontinentalne balističke rakete LGM-35 'sentinel', ranije poznate kao GBSD (Ground Based Strategic Deterrent), koja će u potpunosti zameniti postojeće ICBM 'minutmen'. Njihov ukupan broj će ostati nepromenjen - 400 raspoređenih jedinica, uz dodatnih 259 raketa koje će vazduhoplovstvo nabaviti za ispitivanje. Za 2025. fiskalnu godinu, Bajdenova administracija je zatražila 3,7 milijardi dolara za istraživanje i razvoj za 'sentinela'", navode iz Roskongresa.

Inače u planu je da ova raketa u operativnu upotrebu bude uvedena 2030-ih, odnosno nekoliko godina kasnije nego što je prvobitno planirano. Očekuje se da će "sentineli" biti operativni do 2070-ih.

"Troškovi celokupnog razvojnog programa Sentinel su već premašili prvobitne procene za 81 odsto, sa ukupnim troškovima koji premašuju 140 milijardi američkih dolara", piše u izveštaju.

Kako se navodi, počevši od ranih 2030-ih, podmornice opremljene balističkim raketama klase "ohajo" biće zamenjene klasom "kolumbija", a ukupno će ih biti najmanje 12, u odnosu na sadašnjih 14 podmornica klase "ohajo". U predlogu budžeta za fiskalnu 2025, mornarica je zatražila 9,9 milijardi dolara za podmornice klase "kolumbija", napominju se u izveštaju.

Nove podmornice na nuklearni pogon će zadržati balističke rakete koje se lansiraju sa podmornica klase "ohajo" i pitanju su rakete "trident 2", koje trenutno završavaju drugu fazu produženja životnog veka kako bi se obezbedila upotrebljivost i pouzdanost kada budu raspoređeni novi nosači.

"Mornarica je uračunala 2,5 milijardi dolara za programe modernizacije raketa D5LE i D5LE2 u svom budžetskom zahtevu za modernizaciju raketa D5LE i D5LE2", dodaje se.

Kako se navodi, vazduhoplovna komponenta trijade sastoji se od 46 nuklearnih strateških bombardera B-52H i 20 B-2A. Do 2050. godine, oni će u potpunosti biti zamenjeni sledećom generacijom bombardera B-21 "rajder", koji će početi da ulaze u operativnu upotrebu 2027. godine.

"Ukupno, Pentagon namerava da nabavi najmanje 100 ovih bombardera. Oni će nositi bombe B61-12 i B61-13, kao i novu krstareću raketu AGM-181 LRSO (Long Range Stand Off Weapon). Za fiskalnu 2025. godinu, Ratno vazduhoplovstvo je zatražilo 5,33 milijarde dolara za razvoj B-21 'rajder'", ističe se u izveštaju.

SAD takođe imaju nestrateške nuklearne snage, koje se sastoje od malog broja bombi B61 koje nose borbeni bombarderi F-15E i F-35A, kao i saveznički avione sa "dvostrukom sposobnošću" (DCA - Dual-Capable Aircraft).

image