Vladajuća partija Gruzije, Gruzijski san, saopštila je da će ta zemlja prekinuti pregovore o pristupanju Evropskoj uniji do 2028. godine, istovremeno odbijajući sve budžetske grantove iz Brisela. Kako za RT Balkan ocenjuju ruski eksperti, Tbilisi trenutno ne želi u EU, ali politički diktatori sa Zapada pokušavaju da organizuju novu obojenu revoluciju protestima u zemlji, kao i da naprave novo žarište na granicama Rusije.
Denis Baturin, ruski ekspert i politikolog, smatra da je situacija u Gruziji opasna.
"U Gruziji pokušavaju da organizuju novu revoluciju. Trenutnu situaciju možemo da uporedimo sa situacijom u Ukrajini 2014. godine, kada su predsednik Janukovič i tadašnja aktuelna vlada odbili da potpišu sporazum o pridruživanju Evropskoj uniji", objašnjava Baturin.
Šef Evroazijskog analitičkog kluba Nikita Mendkovič tvrdi da opozicione stranke dobijaju novac iz inostranstva kako bi pravile nerede u zemlji.
"Ovo je klasična obojena revolucija, finansirana iz inostranstva. Uoči parlamentarnih izbora u medijima su se pojavile informacije da su opozicione stranke u Gruziji povezane sa američkim nevladinim organizacijama i da dobijaju pomoć iz inostranstva. Istovremeno, gruzijske vlasti uzimaju u obzir negativne pouke Ukrajine (Evromajdan)", objašnjava stručnjak.
Prema rečima Baturina, Gruzija trenutno ne želi u EU. On podseća da je Gruzija suspendovala pristupne pregovore sa EU do 2028. godine, a da je to uradila, prema rečima poslanika vladajuće partije, Gruzijski san, zbog toga što "postoje dva paralelna procesa", kako ih je formulisao Irakli Kadagišvili.
"On je rekao da, s jedne strane, Gruzija već dugo čini sve da uđe u Evropsku uniju i napredovala je na tom putu više od mnogih drugih zemalja, i od Ukrajine i od Moldavije. Međutim, Evropska unija postavlja političke zahteve koji se odnose na neprihvatljive političke mere za gruzijsku vlast, koje zapravo ukazuju na to da je od strane Evropske unije ta struktura zainteresovana za promenu vlasti u Gruziji", ukazuje Baturin.
Na pitanje kako ocenjuje to što na protestima u Gruziji učestvuje i predsednica zemlje, Salome Zurabišvili, koja je državljanka Francuske, naš sagovornik kaže da ona isključivo brani interese evropskih birokrata koji se apsolutno poklapaju sa interesima Vašingtona i Londona.
"Na taj način državljanka Francuske podržava EU, jer opozicija podržava zahteve EU, odnosno, ostavku aktuelne vlade u Gruziji. A ovo je politička ucena kako bi se Gruzija pridružila Evropskoj uniji", ističe Baturin.
Ulazak Gruzije u NATO i EU – stvaranje novog žarišta
Prema rečima stručnjaka, Tbilisi vrlo jasno vidi do čega je dovela želja da se Ukrajina pridruži Evropskoj uniji i NATO-u.
"Ulazak zemlje u NATO i Evropsku uniju, što je prethodna vlada nastojala da postigne, značilo bi militarizaciju Gruzije, stvaranje još jednog žarišta i još jedan građanski rat na granicama Rusije. Ovo bi bio pokušaj da se Rusija isprovocira na novu intervenciju i uvlačenje u novi regionalni sukob. Očigledno vladajuća partija Gruzije to veoma jasno razume i apsolutno ne želi", objašnjava Baturin.
Podsetimo, protiv odluke vlade Gruzije da prekine pregovore o pristupanju Evropskoj uniji do 2028, organizovani su protesti u kojima su uhapšene 43 osobe, a 32 policajca su povređena. Demonstranti su bacali baklje na policiju, dok su neki pokušali da sruše metalne barijere ispred parlamenta.
Na mitingu je prisustvovala i predsednica Gruzije Salome Zurabišvili koja podržava proevropsku opoziciju i inicirala je ujedinjenje velikih opozicionih partija, iako po ustavu predsednik mora biti nestranački.
Ambasador Evropske unije u Gruziji Pavel Herčinski izjavio je danas da je potez Tbilisija da prekine pregovore o pristupanju sa EU do 2028. godine "srceparajući" i da je u suprotnosti sa željama većine Gruzijaca.
"Ono što se juče dogodilo jasno je u suprotnosti sa politikom prethodne vlade Gruzije, politikom svih prethodnih vlada, kao i sa željama velike većine stanovništva Gruzije. Po mom mišljenju, to je veoma tužno i srceparajuće", rekao je Herčinski, preneo je Rojters pozivajući se na lokalnu agenciju "Interpres".
EU je ranije saopštila da je aplikacija Gruzije za članstvo zamrznuta kao odgovor na nove zakone protiv "stranih agenata" i prava LGBT zajednice, a za koje su kritičari rekli da su "inspirisani Moskvom".