Svet

Francuska "zabrinuta" za Gruziju, poziva na poštovanje prava na mirne demonstracije

Francuska će, zajedno sa svojim evropskim partnerima, nastaviti da održava bliske veze sa gruzijskim narodom i podržava njihova evropska stremljenja, poručuju iz francuskog Ministarstva spoljnih poslova
Francuska "zabrinuta" za Gruziju, poziva na poštovanje prava na mirne demonstracijeGetty © Nicolo Vincenzo Malvestuto

Francusko Ministarstvo spoljnih poslova je pozvalo vlasti Gruzije da poštuju pravo građana na mirne proteste i izrazilo spremnost da nastavi da podržava "evropske težnje" stanovnika te zemlje.

"Francuska pažljivo prati situaciju u Gruziji i zabrinuta je izveštajima o odmazdi protiv demonstranata i novinara. Pozivamo na poštovanje prava na mirne demonstracije. Zajedno sa svojim evropskim partnerima, Francuska će nastaviti da održava bliske veze sa gruzijskim narodom i podržava njihova evropska stremljenja, koja ne smeju biti izdata", navodi se u saopštenju.

Gruzijske vlasti na proteste ne gledaju kao njihovi "zapadni partneri" već kao na pokušaje da se poremete ustavni poredak, suverenitet i nezavisnost Gruzije.

Premijer Irakli Kobahidze je povodom jučerašnjih protesta koji su prerasli u sukob između demonstranata i policije rekao da "radikali i njihovi strani pokrovitelji neprestano pokušavaju da smisle razlog za stvaranje nemira u zemlji".

On je zahvalio policiji što je na jučerašnjim protestima sprečila napad na ustavni poredak zemlje i sačuvala suverenitet i nezavisnost Gruzije.

Francuska je poznata kao zemlja čije se stanovništvo ne libi da izađe na ulice i traži promene kada veruje da vlast više ne radi u korist naroda – takve primere imamo kroz bogatu istoriju, čak i pre Francuske revolucije.

Francuzi nisu čuveni po "mirnim" protestima, niti se njihova policija proslavila po mekim reakcijama, sudeći po scenama protesta koje su poslednjih godina dolazile sa ulica Pariza i širom Francuske.

Proteste u Francuskoj kao po pravilu obeležavaju sukobi demonstranata i policije, blokade puteva, paljenje baklji, uništavanje izloga, paljenje automobila, pa i polivanje institucija fekalijama i đubrivom, kao što je bilo u nedavnom protestu poljoprivrednika, preneli su lokalni mediji. Gotovo da ne prolazi protest a da policija ne upotrebi suzavac, vodene topove, policijsku konjicu pa i oklopna vozila.

Tako je Rojters proteste "žutih prsluka" iz decembra 2018. godine nazvao "najgorim nasiljem" od studentskih procesa 1968. godine.

image