Sežurne: Najveći strah mi je da će Evropa postati kolateralna šteta globalnog trgovinskog rata

Potpredsednik Evropske komisije predlaže strategiju "Evropa na prvom mestu", po ugledu na Trampov pristup za SAD, ali priznaje da postoje brojni problemi od kojih je samo jedan bankrot najbolje finansiranog startapa u EU, proizvođača baterija "Nortvolta"

Potpredsednik Evropske komisije zadužen za prosperitet i industrijsku strategiju Stefan Sežurne pozvao je, po ugledu na izabranog američkog predsednika Donalda Trampa, na strategiju "Evropa na prvom mestu" za ključne poslovne sektore, u pokušaju da spreči da EU blok postane kolateralna šteta u potencijalnom globalnom trgovinskom ratu, piše "Fajnenšel tajms".

Kako se navodi, globalni trgovinski rat raspirio je Donald Tramp, iako se nigde ne pominju subvencije uvedene za američku industriju u vreme mandata Džozefa Bajdena, a koje su izazvale značajne disonantne tonove između SAD i EU. 

Potpredsednik Evropske komisije Sežurne, bivši francuski ministar spoljnih poslova i bliski saveznik predsednika Emanuela Makrona, rekao je za "Fajnenšel tajms" da Evropa mora da pređe u ofanzivu kako bi promovisala svoje strateške poslovne interese i izbegla da bude preplavljena subvencionisanim uvozom iz Kine.

"U osnovi verujem da Evropa može mnogo toga da dobije od otvorenosti prema svetu, ali kada Kina kaže 'Proizvedeno u Kini' ili SAD kaže 'Amerika na prvom mestu', mi moramo reći: 'Proizvedeno u Evropi' ili 'Evropa na prvom mestu' ", rekao je Sežurne. 

Nova Evropska komisija se obavezala da će obnoviti konkurentnost bloka u narednih pet godina, zadatak koji će postati teži ako novoizabrani američki predsednik Donald Tramp postupi u skladu sa svojim pretnjama da će uvesti sveobuhvatne carine na sav uvoz, raskinuti trgovinske sporazume i smanjiti propise za američka preduzeća.

Sežurne je rekao da je njegov najveći strah da će Evropa postati "kolateralna šteta" globalnog trgovinskog rata.

"Ako se sva svetska tržišta zatvore, jedino preostalo otvoreno tržište ne može biti ono evropsko. Ako se Sjedinjene Države zatvore prema Latinskoj Americi, Indiji, Kini, evropsko tržište ne može biti odredište za sve prekomerne kapacitete u svetu, inače ćemo se naći u situaciji kratkoročne ekonomske krize", istakao je Sežurne.

Brisel mora da pošalje "čvrstu poruku Sjedinjenim Državama da im kaže da danas ne vidimo razlog da obezvređujemo našu trgovinsku diskusiju i našu trgovinsku razmenu", rekao je on. Sežurne je napomenuo da nova američka administracija mora da shvati da oni takođe nemaju šta da dobiju od trgovinskog rata.

On je priznao "negativne tonove" u evropskoj ekonomiji, koju su poslednjih nedelja pogodila otpuštanja u fabrikama proizvođača automobila i čelika, i kolaps švedskog proizvođača električnih baterija "Nortvolt", koji je bio najavljen kao deo zelene tranzicije Starog kontinenta.

On je rekao da će komisija usmeriti napore na strateške sektore poput čelika, proizvodnje automobila, vazduhoplovstvo, kao i čiste tehnologije.

"Biće neophodno to učiniti na veoma ciljani način, na važnim strateškim sektorima. Ali to morate učiniti ofanzivno, a ne defanzivno", rekao je on.

Ove industrije moraju biti zaštićene jer pružaju veoma važnu podršku za čiste tehnologije ključne za zelenu tranziciju, tvrdi Sežurne i dodaje da bez čelika nema ni vetroturbina ni proizvodnje automobila.

Nova komisija, koja je stupila na dužnost 1. decembra, definisaće ključne sektore u prvih 100 dana, dodao je on. Još jedan ključni politički napor bi bio da se konačno okupe tržišta kapitala bloka kako bi se stvorilo bolje investiciono okruženje - dugogodišnja ambicija koja je osujećena prigovorima država članica.

Kao veliki udar na postojeću industrijsku strategiju Brisela, "Nortvolt", najbolje finansirani startap u EU, podneo je prošle nedelje zahtev za bankrot u okviru poglavlja 11, što je rezultiralo stotinama miliona evra gubitaka za investitore, uključujući "Goldman Saks" i samu EU, koja je bila garant kompaniji za oko 300 miliona evra kredita.

Sežurne je rekao da želi da uveri investitore da Evropa neće napustiti industriju baterija.

"Ne smemo da se kajemo što smo osnovali ovaj sektor, što smo im pomogli i subvencionisali, a pre svega, kada prođu kroz tehnološki problem, ne dozvolimo da sve što smo radili u prošlosti uništi samo prva poteškoća", dodao je on.