Stručnjak za Bliski istok: Zašto džihadisti ne spasavaju i svoju braću u Palestini?
Napadi u Siriji su za sada suzbijeni, ali su veliki delovi zemlje u opasnosti, kaže u intervju za RT Kevork Almasijan, stručnjak za Bliski istok, povodom prošlonedeljnog napada islamističkih grupa na Alepo.
Sagovornik RT-a kaže da je crvena linija u Hami i da će se pre ili kasnije odatle povesti ofaniziva protiv ovih militanata. Almasijan računa na podršku ruskih vazdušnih snaga, Irana, Iraka i drugih arapskih zemalja.
"Sada se linije fronta nalaze u severnim predgrađima Hame, a militanti se ponovo potiskuju sa tih teritorija. Pretpostavljam da će, nakon masovne podrške, kako diplomatske tako i vojne koju je Sirija dobila od svojih saveznika i arapskih zemalja u regionu, uslediti masovni napadi na Alepo, ali i na Idlib, kako bi se završilo s ovom krizom", ističe Kevork Almasijan.
Ono što je, prema njegovim rečima, prethodilo islamističkim napadima jeste odbijanje Sirije da zatvori granice sa Libanom i tako spreči bilo kakvu pomoć Hezbolahu.
"Definitivno nije slučajno što je premijer Izraela Benjamin Netanjahu, u video-izjavi nakon prekida vatre zapretio predsedniku Sirije Bašaru al Asadu, rekavši 'igrate se s vatrom'. Kada je Asad odbio ovaj američki zahtev, prošlo je samo nekoliko sati pre nego što su teroristi sa svih strana, uključujući Ujgure, Albance, Tadžikistance, Uzbekistance, izveli napad na Alepo. Sve ove tzv. džihadisti koji dolaze u Siriju da 'oslobode' nas Sirijce, pitao bih s ironijom – zašto ne idu u Palestinu da tamo oslobađaju svoju braću? Da li oni ratuju samo protiv neprijatelja SAD? ", ističe Almasijan, koji je po saznanju za teroristički napad, organizovao evakuaciju svoje porodice i prijatelja.
Dodaje da je sada sasvim jasno da su ovi džihadisti rade za vojsku SAD i da ih koriste protiv svojih neprijatelja tamo gde oni ne žele direktno da intervenišu
Analizirajući puteve kojima su delovali ovi teroristi, pokušaje da opkole položaje sirijske vojske i odvoje obalu od ostatka Sirije, Almasijan zaključuje da su imali za cilj da stvore pojas oko Libana kako bi okupirali granice i prekinuli lance snabdevanja Hezbolaha.
"Dakle, jasno je da su oni radili po nalogu Izraela i očigledno sprovodili njihove interese", dodaje.
Za ono što zapadni mediji zovu "šok napadom", sagovornik RT-a okrivljuje SAD, Ukrajinu, Tursku i Francusku. I dodaje i to da je plan smišljan pažljivo još od kraja septembra.
"Ovaj napad je inicirao Erdogan jer zna da će, kad Tramp preuzme vlast, biti primoran na određene kompromise. Turska sebe vidi kao moćnu silu u regionu i pouzdanog saveznika za Trampovu administraciju koja može popuniti vakum ako se Amerikanci povuku iz Sirije. Ovo je definitivno deo strategije – svaka strana pokušava da obezbedi bolju poziciju pre nego što Tramp preuzme vlast, kako u Siriji tako i u Ukrajini. Svaka strana pokušava da za stolom pokaže bolje karte", kaže Kevork Almasijan.
A da su u ovaj napad prste umešali i Ukrajinci, sagovornik RT nema dilemu.
"Ukrajina nije direktno vidljiv akter, ali ima posrednu ulogu u ovom napadu. Pregledajući vesti iz Sirije, naišli smo na izveštaj koji je sada i potvrđen, da je izveden napad dronom koji je ciljao i ubio brigadnog generala, šefa ogranka bezbednosti u Hami. Ovo je bio precizan napad, a znamo da je Ukrajina obezbedila tehnologiju i obuku militantima za izvođenje ovakvih ciljanih napada dronovima protiv sirijske vojske", kaže Almasijan, koji je rođen u Alepu i želi u ovo sirijsko mesto i da se vrati.