Gruzijske specijalne snage rasterale su demonstrante koji su večeras ponovo protestovali ispred zgrade parlamenta u Tbilisiju, prenosi RIA novosti.
U Tbilisiju protesti pristalica opozicije traju već peti dan, a specijalne snage su već raspoređene na Trg slobode kod zgrade parlamenta, a tu su i vodeni topovi.
Demonstranti gađaju policiju i parlament pirotehnikom, a policija je već počela da da potiskuje demonstrante na trgu Rustaveli, javio je dopisnik "Sputnjika".
Pretohodno je premijer Gruzije Irakli Kobahidze izjavio da predstavnici opozicije napadaju regionalne ogranke vladajuće partije Gruzijski san.
"Juče su pokušali da zapale našu kancelariju u Kutaisiji, danas su gađali kancelariju stranke u Zestafoniju i razbili glavu službenici kancelarije", rekao je on.
Istakao je da vladajući Gruzijski san ima više resursa od svih opozicionih političkih snaga, pa stoga ne namerava da odgovara na provokacije, prenose RIA Novosti.
Još jedna serija opozicionih protesta počela je u četvrtak u Gruziji nakon što je premijer Irakli Kobahidze suspendovao razmatranje početka pregovora o članstvu zemlje u Evropskoj uniji do 2028. godine.
A Estonija, Letonija i Litvanija uvele su danas sankcije gruzijskim zvaničnicima nakon nasilnog gušenja antivladinih demonstracija u Tbilisiju.
Oligarh Bidzina Ivanišvili je na listi zajedno sa još 10 pojedinaca, među kojima su ministar unutrašnjih poslova Vahtang Gomelauri i njegovi zamenici, preneo je briselski portal Politiko.
Demonstranti su koristili petarde, kamenje, flaše, a saopšteno je da su na mestu sukoba pronađene flaše molotovljevih koktela.
Najmanje 44 osobe su povređene i hospitalizovane na protestima održanim treću noć za redom u gruzijskoj prestonici Tbilisiju zbog vladine odluke da obustavi pregovore o ulasku u Evropsku uniju, saopštili su zvaničnici.
Gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je juče da su među hospitalizovanima 27 demonstranata, 16 pripadnika policije kao i jedan predstavnik medija.
Opozicione stranke tvrde da je glasanje bilo "namešteno pod uticajem Rusije", koja želi da zadrži Gruziju u svojoj orbiti.
Prozapadna predsednica Salome Zurabišvili, koja je podržala proteste, izjavila je u subotu za AP da njena zemlja postaje "kvazi ruska" država i da Gruzijski san "kontroliše glavne institucije".
Gruzijski premijer Irakli Kobahidze ranije je izjavio da novih izbora neće biti i da će predsednica Zurabišvili morati da napusti funkciju kada joj istekne mandat, iako je to prethodno odbila.
Parlamentarni izbori održani su 26. oktobra i, prema podacima Centralne izborne komisije, vladajuća partija Gruzijski san osvojila je 53,93 odsto glasova. U parlament su ušle i četiri opozicione stranke koje su dobile ukupno 37,78 posto glasova.