Sijarto u intervjuu za RT: Odluka da se strogo sledi politika Vašingtona je greška

Evropska unija je mnogo oslabila zbog ukrajinskog sukoba, rekao je ministar spoljnih poslova Mađarske

Evropska unija je mnogo oslabila zbog ukrajinskog sukoba. Odluka da slepo sledi politiku SAD bila je velika greška za blok, rekao je u intervjuu za RT mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto.

Šef mađarske diplomatije je istakao da je poređenje između pomoći EU i SAD Ukrajini od strane lidera bloka "veoma štetan pristup iz evropske perspektive" i naveo da SAD "gotovo da nisu pogođene sukobom između Moskve i Kijeva", a da je danak sukoba uzela EU.

"U Evropi se dešavaju destrukcije, a evropska ekonomija je suočena sa uticajima i posledicama ovog rata. Dakle, praćenje američke politike bez ikakve kritike, to je velika greška i verujem da je strategija koju je Evropska unija sledila u poslednjih 1.000 dana neuspešna", rekao je Sijarto.

Komentarišući da li je Evropa izgubila jedinstveno na pitanju ukrajinskog sukoba, Sijarto je istakao da je "očigledno da je većina evropskih lidera izgubila sopstveni glas u tom pogledu". 

"Verujem da bi umesto globalizacije sukoba, prava strategija bila da se on lokalizuje i da se učini sve da se reši, umesto da se doliva ulje na vatru, što je bio slučaj", rekao je Sijarto.

Mađarski ministar je podsetio da je njegova zemlja zauzela drugačiji pristup sukobu i da je "jedina zemlja u Evropskoj uniji koja nije isporučila oružje Ukrajini".

"Mi smo jedina država u NATO-u, skoro jedina, koja otvoreno govori o crvenim linijama koje se moraju ozbiljno držati. Mi smo ti koji otvoreno govorimo o našoj oceni da je NATO odbrambeni, a ne napadački savez. U narednim danima imaćemo mnogo debata u Evropi, jer dolazi ministar OEBS-a, dolazi ministar NATO-a. Biće teških debata i mi se iskreno molimo da se do 20. januara neće dogoditi ništa što bi stvari učinilo nepovratnim", naveo je Sijarto. 

Odgovarajući na pitanje šta je Budimpešta mislila kada je premijer Viktor Orban rekao da rusko raspoređivanje rakete "orešnik" treba da bude nešto što će naterati Evropu da razmisli", i da li misli da će to zaista naterati njegove evropske kolege da preispitaju svoje strategije kada je reč o sukobu u Ukrajini, Sijarto je rekao da "svi ovi događaji pokazuju da mirovna misija mora da se jača i da se da sve od sebe da do mira što pre dođe".

"Najverovatnije počevši od prekida vatre, što bi dalo priliku onima koji su uključeni da sednu za pregovarački sto i razgovaraju o sporazumu koji vodi ka održivom miru u našem regionu", rekao je mađarski ministar spoljnih poslova.

Komentarišući Trampov izbor Kita Keloga na mestu specijalnog izaslanika za Ukrajinu, odnosno da li bi to moglo da pomogne u razrešenju sukoba u Ukrajini i da li će Trampova administracija biti osetljivija na stav Moskve, Sijarto je rekao da otkako su završeni američki izbori, postoji "najveća nada otkako je rat izbio, da će se on okončati".

"Donald Tramp je imao potpuno drugačiju viziju u odnosu na ovaj rat od Kamale Haris, jer je Kamala Haris govorila o nastavku strategije američke administracije, čijih smo uticaja, nažalost, veoma svesni. I na kraju dana, američki građani su doneli vrlo jasnu odluku. Dakle, da se sklopi mir u Ukrajini. S druge strane, imao sam čast da pratim svog premijera na brojnim sastancima sa predsednikom Trampom, čak i nakon što je izbio rat. I ono što sam iskusio tokom ovih sastanaka, je da predsednik Tramp zaista veruje u neophodnost sklapanja mira", rekao je Sijarto.

On je rekao da je Mađarska "crna ovca" u Briselu i podsetio na napade na Orbana prilikom posete Moskvi u kojoj je bio u "mirovnoj misiji". 

"Vidite da u Evropi ima mnogo proratnih političara. Kada sedim na sastancima Saveta za spoljne poslove sa drugim ministrima spoljnih poslova i slušam neke, toliko sam tužan što su prisutne takve ekstremne proratne pozicije, zato smo mnogo pažnje posvetili tome šta će se dešavati u Sjedinjenih Država, jer da predsednik Tramp nije pobedio, sada bismo mogli da budemo umešani u nešto u šta nikada ne bismo želeli da budemo uključeni", istakao je Sijarto.

On je naveo i da oni koji se "zalažu protiv Mađarske", obično se takmiče za one investicije koje iz Kine dolaze u Evropu.

"Trenutno, 44 odsto svih kineskih investicija usmerenih na Evropu sada je usmereno na Mađarsku, i to čini mnoge druge zemlje veoma ljubomornim. Zašto? Zato što su ove investicije, investicije u budućnost, otvaraju hiljade novih radnih mesta, nude dobre plate. To žele i druge zemlje", navodi ministar spoljnih poslova Mađarske.

On je istakao da njegova zemlja nije spremna da govori po liberalnom mejnstrimu i da po njemu deluje.

"Mi smo konzervativni, patriotski nastrojeni, nama je nacionalni interes broj jedan. Za nas porodicu čine majka i otac i deca, gde je otac muškarac, majka je žena", rekao je Sijarto.

Sijarto se dotakao i situacije u Gruziji, koju su proteklih dana zahvatili nemiri nakon što je gruzijski premijer Irakli Kobahidze najavio da će zamrznuti pristupne pregovore sa EU do 2028, a proteste je otvoreno podržala EU.

"Da je na tim izborima pobedila opozicija, ne bi bilo protesta, ne bi bilo spoljnog pritiska i svi bi hvalili fantastičan oblik gruzijske demokratije. Ali, ni Brisel, ni Vašington, ni Berlin, ni Pariz ne odlučuje, već gruzijski narod. Velika izlaznost, više od 50 odsto podrške vladajućoj stranci, to treba poštovati. Problem je što je to veoma uobičajeno u Evropi. U slučaju, ako na izborima ne pobede liberali, odmah se dovodi u pitanje demokratska priroda cele zemlje i čitavog političkog sistema. Ako liberali pobede, sve je u redu. Ako patriote odnesu pobedu pobeđuju, ako konzervativci, desnica pobeđuje, priroda demokratije je odmah dovedena u pitanje. I to je potpuno neprihvatljivo", rekao je on.

Komentarišući parlamentarne i predsedničke izbore u Rumuniji i to što je pobeda Kalina Đorđeskua u prvom krugu predsedničkih izbora ocenjena kao "strano mešanje, jer je on ruski", Sijarto je rekao da "bi trebalo da se prepusti Rumunima da u drugom krugu odluče koga hoće".

"Mislim da bi uzajamno poštovanje trebalo da se vrati u međunarodni politički život, a obično se uzdržavam od komentara o domaćim temama drugih zemalja. Njihovi građani moraju da donose odluke, jer postoje mađarski građani koji odlučuju o budućnosti Mađarske, koju niko ne treba da dovodi u pitanje i osporava. Za nas je sjajna vest da su Mađari imali dobar učinak na parlamentarnim izborima u Rumuniji, a Rumuni će uskoro odlučiti o drugom krugu predsedničkih izbora", istakao je Sijarto.

Reagujući na sankcionisanje ruskih medija i RT, Sijarto je rekao da su to "dvostruki standardi i licemerje Evropljana".

"Oni vole da upućuju na određene vrednosti, među kojima su sloboda govora i sloboda medija. I obično napadaju druge na osnovu tih principa. Ali, kada pogledaju sebe, ni oni ne mogu biti previše samouvereni", naveo je Sijarto.