Vojska na ulicama Seula: Predsednik uveo ratno stanje, parlament izglasao ukidanje (VIDEO)

Dekretom koji je objavila Vojna komanda zabranjuju se sve političke aktivnosti, kao i aktivnosti političkih stranaka, a mediji se stavljaju pod kontrolu, izvestila je južnokorejska agencija Jonhap

Južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol uveo je ratno stanje u zemlji, optužujući opoziciju da kontroliše parlament, simpatiše Severnu Koreju i parališe vladu antidržavnim aktivnostima.

Parlament Južne Koreje glasao je za ukidanje ratnog stanja, saopštio je predsednik parlamenta.

Sto devedeset poslanika od 300 glasalo je za poništavanje odluke predsednika države.

Prema južnokorejskom zakonu, predsednik je dužan da se pridržava glasanja. Ipak, odluka o ratnom stanju ostaje na snazi sve dok je predsednik ne povuče.

Vodeća stranka južnokorejske opozicije pozvala je da predsednik države bude priveden pravdi zbog kršenja ustava.

"Proglašavam vanredno stanje kako bih iskorenio pro-severnokorejske snage i zaštitio slobodni ustavni poredak. Obnoviću i zaštititi slobodnu Republiku Koreju, koja pada u dubine nacionalne propasti", rekao je Jun u obraćanju naciji ranije danas.

U zemlji je uspostavljena vojna komanda, koja je objavila dekret o zabrani svih političkih aktivnosti, uključujući proteste i aktivnosti političkih partija.

Građani su se okupili ispred zgrade parlamenta gde se vojska sukobila sa civilima i poslanicima koji su pokušavali da uđu u skupštinu.

Specijalci su lomili prozore da bi ušli u zgradu parlamenta, dok su vojni helikopteri nadletali područje.

Dekret koji je izdao načelnik generalštaba general Park An-Su stupio je na snagu u 23 sata po lokalnom vremenu.

Uredba takođe stavlja sve medije i izdavače pod kontrolu, a lekarima pripravnicima nalaže da se odmah vrate na posao u roku od 48 sati.

Oni koji krše vanredno stanje mogu biti uhapšeni ili pretresani bez naloga, prema uredbi, izveštava južnokorejska agencija.

Jun je u televizijskom obraćanju dodao da će ukloniti "antidržavne snage što je pre moguće i normalizovati stanje u zemlji", pozivajući građane da imaju poverenja u njega i zamolivši ih da budu strpljivi zbog mogućih "neprijatnosti".

Sjedinjene Američke Države su u kontaktu sa vladom Južne Koreje i pomno prate situaciju, saopšteno je iz Bele kuće.

Ovaj potez je odmah izazvao protivljenje političara, uključujući lidera njegove sopstvene konzervativne stranke, Han Dong-Huna, koji je odluku nazvao "pogrešnom" i obećao da će je "zaustaviti kod naroda".

Zvaničnici Ujedinjenih nacija veoma pažljivo i sa zabrinutošću prate situaciju u Južnoj Koreji, rekao je portparol UN Stefan Dižarik novinarima u Njujorku.

Ruska ambasada u Seulu pozvala je ruske državljane da ostanu mirni, poštuju preporuke vlasti i uzdrže se od učešća u masovnim događajima, posebno u onim političkim.

"Ambasada prati razvoj situacije, a ukoliko se neko od građana nađe u vanrednoj situaciji, može da nas kontaktira na dežurnoj liniji", navodi se u saopštenju.

Jun se od preuzimanja dužnosti 2022. godine, bori da progura svoje agende protiv parlamenta koji kontroliše opozicija, navodi AP.