Svet

Kraj drame u Južnoj Koreji: Predsednik ukinuo ratno stanje, tvrdi da je pokušao da spase zemlju

Ranije danas predsednik Jun Suk Jeol uveo je ratno stanje u zemlji, optužujući opoziciju da kontroliše parlament, simpatiše Severnu Koreju i parališe vladu antidržavnim aktivnostima
Kraj drame u Južnoj Koreji: Predsednik ukinuo ratno stanje, tvrdi da je pokušao da spase zemlju© Tanjug/South Korea Unification Ministry via AP

Vlada Južne Koreje glasala je za ukidanje ratnog stanja i rasformirana je vojna komanda, nakon što je predsednik Jun Suk Jeol povukao je odluku o uvođenju ratnog stanja.

"Poštovani građani, sinoć u 11 sati proglasio sam vanredno stanje sa čvrstom voljom da spasem zemlju od antidržavnih snaga koje pokušavaju da parališu suštinske funkcije države i unište ustavni poredak liberalne demokratije. Međutim, malopre je Narodna skupština zatražila ukidanje vanrednog stanja, pa su trupe angažovane na poslovima vanrednog stanja povučene", naveo je južnokorejski predsednik u saopštenju.

On je pojasnio da, kako je u Seulu kasna noć, kvorum za odlučivanje u Državnom savetu još nije postignut, pa vanredno stanje će biti ukinuto čim to bude moguće.

"Međutim, tražimo od Narodne skupštine da odmah prekine svoje nepromišljene postupke koji parališu funkcije države kroz ponovljeni impičment, zakonodavnu manipulaciju i manipulaciju budžetom", poručio je predsednik.

Ipak, prema najnovijim izveštajima iz Seula, opozicija se sprema da zatraži impičment predsednika nakon njegovog današnjeg istupa sa uvođenjem ratnog stanja.

Podsetimo, odluci o ratnom stanju pridružio se danas vojni vrh, pa je vojska izašla na ulice Seula i pokušala da spreči poslanike da uđu u skupštinu.

Parlament je ipak uspeo da donese odluku o ukidanju ratnog stanja, ali je potrebno da je predsednik i formalno prihvati.

U jednom trenutku južnokorejska agencija Jonhap prenela je da je izdat nalog za hapšenje lidera opozicije u Južnoj Koreji Li Jae-Miunga.

Takođe, prema informacijama agencije, trebalo je da budu uhapšeni lideri Stranke moći naroda i Demokratske partije Koreje.

Ispred skupštine okupili su se građani da protestuju iako je u Seulu 3 sata posle ponoći, kako bi tražili da ratno stanje bude ukinuto, ali su se nakon odluke predsednika države razišli.

Portparol Pentagona, general-major Patrik Rajder, izjavio je tokom brifinga za novinare da takođe ne veruje da je proglašenje vanrednog stanja do sada imalo značajan uticaj na otprilike 28.500 američkih vojnika raspoređenih u Južnoj Koreji.

Pentagon je saopštio da su američka i južnokorejska vojska "u kontaktu", ali je primetio da nije bilo zahteva za pomoć iz Seula.

image