Savetnici novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa imaju predloge za okončanje sukoba u Ukrajini koji predviđaju da veliki delovi teritorije budu ustupljeni Rusiji, piše Rojters pozivajući se na ljude bliske Trampu.
"Trampovi savetnici bi pokušali da nateraju Moskvu i Kijev na pregovore štapom i šargarepom, uključujući zaustavljanje vojne pomoći Kijevu ako ne pristane na razgovor, ali bi i pojačali pomoć u slučaju da ih ruski predsednik Vladimir Putin odbije", piše britanska agencija.
Pozivajući se na bivšeg Trampovog zvaničnika zaduženog za nacionalnu bezbednost, Rojters piše da postoje tri glavna predloga: nacrt Trampovog specijalnog izaslanika za Ukrajinu i Rusiju Kita Keloga, budućeg potpredsednika Džej Di Vensa i Ričarda Grenela.
Kelogov plan, čiji je koautor bivši zvaničnik Saveta za nacionalnu bezbednost Fred Flejc predstavljen je Trampu ranije ove godine i poziva na zamrzavanje trenutnih borbenih linija.
U ovom slučaju Tramp bi Kijevu isporučio više američkog oružja samo ako bi pristao na mirovne pregovore. Istovremeno, on bi upozorio Moskvu da će povećati američku pomoć Ukrajini ako Rusija odbije pregovore. Članstvo Ukrajine u NATO-u bi bilo stavljeno na čekanje.
Ukrajini bi takođe bile ponuđene američke bezbednosne garancije, koje bi mogle da uključuju povećanje snabdevanja oružjem nakon postizanja sporazuma.
Ipak, ovaj plan bi mogao da propadne jer povećanje vojne pomoći mora da prođe kroz Kongres, gde se neki od Trampovih najbližih saradnika protive dodatnom naoružavanju.
Predlog Vensa, koji se kao senator protivio slanju pomoći Ukrajini, iznet je u septembru. Kako je rekao, sporazum će verovatno podrazumevati demilitarizovanu zonu na postojećim linijama fronta koja će biti "jako utvrđena" kako bi sprečila ruske upade. Vensov predlog bi Kijevu uskratio članstvo u NATO-u.
Grenel, bivši Trampov ambasador u Nemačkoj zalaže se za stvaranje "autonomnih zona" na istoku Ukrajine, što je rekao tokom učešća na okruglom stolu u organizaciji "Blumberga", ali nije izneo detalje. On je takođe sugerisao da članstvo Ukrajine u NATO-u nije u interesu Amerike.
Najneprihvatljiviji deo predloga za Zelenskog je verovatno odustajanje od članstva u NATO-u, jer je on ovo pitanje uvrstio u svoj "Plan pobede" koji niko na Zapadu nije shvatio za ozbiljno.
Za to vreme iz Brisela stiže vest da na sastanku ministara spoljnih poslova NATO-a u Briselu zemlje nisu postigle konsenzus o pozivanju Ukrajine u Alijansu.
Tramp bi tek trebalo da sazove centralnu radnu grupu za izradu mirovnog plana, ali nekoliko savetnika je već iznelo svoje ideje, navodi Rojters pozivajući se na četiri savetnika koji su želeli da ostanu anonimni.
Novi američki predsednik više puta je u predizbornoj kampanji obećao da će okončati sukob u roku od 24 sata od njegove inauguracije 20. januara, ali još nije otkrio kako.
Za razliku od šefa ukrajinskog režima Vladimira Zelenskog koji je suočen sa nedostatkom ljudstva i ubrzanim teritorijalnim gubicima na frontu nagovestio da je spreman za pregovore, ruski predsednik Vladimir Putin ne pokazuje spremnost da odustane od svojih uslova za pregovore.
To podrazumeva da Ukrajina odustane od članstva u NATO-u, kao i da odustane od teritorija koje su postale deo Rusije.