"Dejli mejl" naseo na sopstvenu propagandu: Tabloid objavio vest o severnokorejskim ženama vojnicima
Britanski tabloid "Dejli mejl" morao je da povuče priču u kojoj su iznete tvrdnje da su žene vojnici iz Severne Koreje raspoređene u Kurskoj oblasti, kako bi učestvovale u sukobu sa Ukrajinom.
Naime, u članku objavljenom 4. decembra, pomenuti tabloid naveo je da je severnokorejski lider Kim Džong Un poslao žene "da se kao topovsko meso bore za Vladimira Putina u Ukrajini".
Tvrdnje "Dejli mejla", za koje će se ubrzo ispostaviti da su netačne, zasnovane su na fotografiji dve žene, identifikovane kao "Vej i Lin" u uniformama ruske vojske, za koju se tvrdi da je napravljena u Železnogorsku na severozapadu Kurske oblasti.
"Female soldiers from North Korea in Kursk region": AI-modified photos of Russian women have been posted by The Daily Mail According to the fake story, 'sisters from Korea Wei and Lin have been serving [in the Kursk region] for two weeks already.' The Russian soldiers are… pic.twitter.com/pGfEw2tIfK
— Sputnik (@SputnikInt) December 4, 2024
Međutim, ispostavilo se da je ova fotografija zapravo "printskrin" izmenjen uz pomoć "Fotošopa" ili filtera sa veštačkom inteligencijom, napravljen iz video-snimka objavljenog prošle godine, na kom se pojavljuju sestre bliznakinje, iz grada Makejevke u DNR. Na snimku one govore da imaju 25 godina i da su učešće u sukobu uzele pre 24. februara 2022. godine i to, prvobitno, u sastavu Donjecke narodne milicije.
Britanski tabloid je kasnije tokom dana objavio "pojašnjenje i ispravku", u kojoj se navodi da mu je "fabrikovane dokaze dostavio slobodni dopisnik od poverenja", kao i da se "izvinjava zbog zabune izazvane pogrešnim izveštavanjem".
Prvobitno objavljena vest je obrisana, ali, kao što je već poznato, "internet pamti sve", tako da se arhiviranoj verziji članka "Dejli mejla" i dalje može pristupiti.
Podsećanja radi, Kijev i njegovi zapadni saveznici već nedeljama tvrde da severnokorejske trupe pomažu Rusiji u Kurskoj oblasti. Američki izvori rekli su medijima da raspoređivanje, koje Moskva i Pjongjang nisu ni potvrdili ni demantovali, opravdava davanje dozvole Ukrajini da koristi rakete zapadne proizvodnje za udare po ciljevima unutar teritorije Ruske Federacije.
Ukrajinski vojnici koje je nedavno intervjuisao Bi-Bi-Si doveli su u sumnju tvrdnje da su severnokorejske trupe prisutne na bojnom polju.
"Nisam video niti čuo ništa o Korejcima, živima ili mrtvima", rekao je jedan od vojnika, dok je drugi izjavio:
"Veoma je teško pronaći Korejca u mračnoj Kurskoj šumi. Pogotovo ako nije ovde."