Svet

Era masovne obmane je završena: Zapad je egzistencijalna pretnja čitavom čovečanstvu

Ponašanje Zapada posle početka Specijalne vojne operacije i događaja u Pojasu Gaze pre godinu dana otkrilo je sve unutrašnje protivrečnosti liberalnog Zapada
Era masovne obmane je završena: Zapad je egzistencijalna pretnja čitavom čovečanstvuwww.globallookpress.com © Artem Priakhin/Keystone Press Agency

Sva dosadašnja pomoć Ukrajini sa Zapada, uključujući i isporuke "najnaprednijeg oružja", nije uspela da promeni tok sukoba u Ukrajini. Štaviše, pokazala je vojnu inferiornost Zapada i superiornost Rusije. Ako je, pre godinu dana, u vreme dugo najavljivane "ukrajinske kontraofanzive", i bilo nekih dilema, sada ih više nema; rusko uništavanje neonacista iz Kijeva se nastavlja, ubrzanim tempom.

Uostalom, ponašanje Zapada posle početka Specijalne vojne operacije i događaja u Pojasu Gaze pre godinu dana otkrilo je sve unutrašnje protivrečnosti liberalnog Zapada, koji se ranije činio monolitan.

Od početka ruske Specijalne vojne operacije, za ogromnu većinu država i naroda na planeti Zapad je dobio drugačiji smisao, primećuje ruski geopolitičar Leonid Savin na sajtu "Geopolitika".

"Sukob sa Zapadom je prevazišao ekonomsku komponentu i poprimio je eshatološku boju – sukob je prerastao u borbu sa 'Velikim Satanom', sa egzistencijalnom pretnjom celom čovečanstvu", navodi on.

A sve je počelo još ranije, na primer, sa eksperimentima SAD sa sojevima virusa korona, koji predstavljaju samo još jedan pokušaj da se čovečanstvo stavi pod kontrolu.

Deca se igraju rata

Sada je postalo očigledno da nikakve isporuke oružja sa Zapada neće promeniti tok sukoba u Ukrajini. Nisu to uspeli ni nemački "leopardi", ni američki "abramsi", kao ni napredne rakete sa Zapada.

Ovde nije samo u pitanju slučaj Sjedinjenih Američkih Država, opsednutih mesijanskim kompleksom, prema kome je Amerika "dužna da predvodi" i da "svim narodima pokazuje put". Pitanje je i zašto je "liberalna Evropa", protiv svojih interesa, izabrala put žestoke konfrontacije sa Rusijom.

S tim u vezi, ruski geopolitičar ukazuje na primer Žan Luk Šafhauzera, bivšeg člana Odbora za spoljne poslove i odbranu i bezbednost Evropskog parlamenta, koji je nedavno objavio seriju publikacija o neophodnosti mira sa Rusijom.

Šafhauzer smatra da je, "počev od 11. septembra, liberalna mašina naprosto podivljala. Američki narod, kao ni Evropljani, nikada nisu bili pitani da li žele da učestvuju u 'beskrajnim ratovima', koji se odvijaju pred našim očima i koji, hteli mi to ili ne, uništavaju nas i, na kraju, čitavo čovečanstvo".

Upravo to je dovelo do pada ugleda američke politike u očima globalne većine. Ovaj proces je na Zapadu, navodi Šafhauzer, kulminirao stvaranjem "koalicije mržnje, arogancije i oholosti, što je proizvelo ludilo evropskih lidera, koji podsećaju na decu koja se igraju rata, ali sa oružjem za masovno uništenje".

Šafhauzer nije optimista po pitanju sudbine Zapada, koga predvode ovakve, poludele elite. On predviđa kolaps Zapada, pozivajući se na proročanstvo biblijskog proroka Jezekilja, koji je tvrdio da će čovek jednom poželeti da igra ulogu Boga: "Ja sam Bog, i ja sedim u stolici Božjoj, ali ti si čovek, a ne Bog; i postavio si svoje srce umesto srca Božjeg... Zato ću povesti na tebe najjače među narodima, koji će isukati mačeve protiv tebe".

Zapravo, prema ovom autoru, koren propasti Zapada je u "liberalizmu, koji je, kroz subjektivizam, relativizam i sekularizam, prouzrokovao gubljenje osećaja za realnost, i u unutrašnjoj i u spoljnoj politici, što ga je odvelo pravo u nihilizam".

Liberalizam je, dodaje Šafhauzer, sebičan i pohlepan, jer organizuje društvo imajući na umu samo profit i novac: "Rezultat toga je unutrašnji i spoljašnji haos. Liberalizam je nihilizam, koji jednostavno uništava sve oko sebe."

Po ovoj logici, Rusiju treba uništiti zato što je takva kakva jeste, jer se suprotstavlja i liberalizmu i nihilizmu.

"Verovatno zato što je prošla kroz oba ova pokreta u 20. veku", dodaje ovaj autor.

Era neprekidne masovne obmane je završena

Da li je moguće otrežnjenje zapadnih političkih elita, njihovo buđenje iz duboke kome u koju su zapali, pita se i politički analitičar i ekspert za Afriku i Bliski istok Mihail Gamandij Jegorov na sajtu "Nju istern autluk".

Možda bi vredelo razmisliti i o "dodatnim merama za smirenje, posebno u vezi sa briselskom Evropom, koja je potpuno izgubila sposobnost da koristi zdrav razum". Ovo se dešava u trenutku "kada je eskalacija planetarnog balona NATO-a i Zapada dostigla najvišu tačku i kada su sposobnosti Rusije ponovo šokirale neprijatelje naše zemlje i multipolarnog sveta", kaže ovaj autor.

Strah se sada, nastavlja Gamandij Jegorov, posle lansiranja rakete "orešnik", već oseća na "ulicama Zapada", ne samo kod "običnih građana", već i kod političkih elita zapadnih režima.

"Nametanje ravnoteže putem bezuslovne sile jedini je efikasan metod obračuna sa Zapadom, koji predstavlja samo planetarnu manjinu", dodaje ovaj politički analitičar.

Oružanim snagama Ruske Federacije očigledno nisu potrebni nikakvi saveti na bojnom polju, jer one, dan za danom, samouvereno napreduju. A to je, inače, smatra ovaj ekspert, "glavni razlog za maksimalnu eskalaciju NATO tabora, koji je nostalgičan za unipolarnom erom, kao i činjenica da 'najnaprednije' zapadno oružje nije uspelo da preokrene situaciju u korist zapadne planetarne manjine i njenih vazala".

Sličnu poruku je Zapadu, u intervjuu sa američkim novinarom Takerom Karlsonom, poslao ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

"Želim da izbegnemo bilo kakve nesporazume. Pošto neki ljudi u Vašingtonu, Londonu, Briselu, izgleda, nisu sposobni da shvate, poslaćemo im dodatne poruke, sve dok ne budu u stanju da izvuku valjane zaključke", poručio je Lavrov.

Uostalom, što se tiče vašingtonskog režima, on ne bi trebalo da gaji iluzije o svojoj sposobnosti da unese raskol između Rusije i njenih glavnih saveznika, uključujući Kinu, kao i mnoge druge države globalne većine, dodaje Gamandij Jegorov.

Era neprekidne masovne obmane sa Zapada je završena, smatra ruski analitičar.

"Maksimum koji se može očekivati u odnosima sa režimom koji vlada u SAD je neka vrsta suživota, što se dešavalo u nekim periodima Hladnog rata tokom 20. veka", napominje on.

Ali, to je recept za posle. Ne i dok se nalazimo u vrtlogu sukoba sa Zapadom.

image