NATO preokret: Ustavni sud Rumunije poništio rezultate prvog kruga predsedničkih izbora
Ustavni sud Rumunije doneo je odluku o poništavanju da poništi rezultate prvog kruga predsedničkih izbora, koji će se održati ponovo, prenosi TV kanal Digi 24, pozivajući se na zvanične izvore.
Podsećanja radi, rumunski Ustavni sud u ponedeljak je odobrio rezultate prvog kruga predsedničkih izbora.
Nakon toga, predsednik zemlje Klaus Johanis skinuo je tajnost sa izveštaja obaveštajnih službi i Ministarstva unutrašnjih poslova o kršenjima zakona tokom predizborne kampanje.
Pod pritiskom javnosti, Ustavni sud je odlučio da analizira nove pristigle žalbe, uprkos činjenici da su građani Rumunije u petak počeli da biraju predsednika u drugom krugu na biračkim mestima u dijaspori.
"Ustavni sud je u petak odlučio da poništi prvi krug predsedničkih izbora, saopštili su zvanični izvori, što znači da ceo proces predsedničkih izbora počinje iznova", preneo je kanal Digi 24.
Sudije Ustavnog suda donele su odluku nakon hitnog sastanka, pošto je sudu stigao veliki broj novih zahteva za poništavanje predsedničkih izbora. U zahtevima su se pozivali na dokumente sa kojih je skinut tajnost od strane Vrhovnog saveta odbrane zemlje, a prema kojima je izborna kampanja protekla sa kršenjima.
U Rumuniji su predsednički izbori održani 24. novembra, koji se inače održavaju se svakih pet godina. Prema rezultatima prvog kruga, nezavisni kandidat Kalin Đorđesku, koji je vodio kampanju na TikToku, zauzeo je prvo mesto sa 22,94 odsto glasova.
Elena Laskoni, koja podržava partnerstvo sa NATO-om i SAD, osvojila je 19,18 odsto glasova. Drugi krug izbora trebalo je da se održi 8. decembra.
Podsetimo, SAD su pozvale na detaljnu istragu o "potezima Moskve da utiče na predsedničke i parlamentarne izbore u Rumuniji", nakon što su dokumenti s kojih je skinuta oznaka tajnosti 4. decembra otkrili da je ta zemlja bila meta "agresivne hibridne ruske akcije" koja je dovela do prošlomesečne iznenadne pobede proruskog kandidata krajnje desnice, kako je pisala "Radio Slobodna Evropa".
Budući da je Rumunija članica NATO-a može se pretpostaviti, čije su to službe.
SAD pomno prate predsedničke izbore u Rumuniji i upozoravaju tu zemlju da bi njeno napuštanje prozapadnog kursa moglo dovesti do slabljenja bezbednosnih veza sa Vašingtonom i smanjenja američkih investicija, naveo je portparol Stejt departmenta Metju Miler.
I "Politiko" je zabrinuto pisao da je Rumunija ozbiljna vojna sila, zbog čega rizik da će NATO-skeptični, proruski kandidat Kalin Đorđesku postati njen predsednik, brine Alijansu.