Intervju s "umerenim" teroristom: Kako Si-En-En "transformiše" bivšeg vođu Al Kaide
Si-En-En, koji posluje pod sloganom da širi vidike i "osnažuje" svet, emitovao je intervju sa teroristom koji se nalazi na američkoj poternici i šefom džihadističke grupe Hajat Tahrir-el-Šam (HTS) – da bi razgovarao, između ostalog, o njegovoj "transformaciji" iz vođe Al Kaide u "umerenog buntovnika".
Intervju sa Abu Mohamedom el Džolanijem urađen je u trenutku kada se HTS "aktivirao" u Siriji i sa drugim militantnim grupama navodno preuzeo kontrolu nad gradovima Alepo i Hama.
Dok je Si-En-En označio Džolanija kao "pobunjeničkog vođu", SAD, Rusija, Sirija, Iran, UN i većina međunarodne zajednice označili su njega i njegovu organizaciju kao terorističku grupu.
Džolani je ranije bio vođa Al Kaide i El Nusra fronta koji je povezan sa ISIS-om, a svi su optuženi za višestruke ratne zločine, uključujući masakriranje stotina civila i otmice. Godine 2013. SAD su Džolanija izdvojile kao "posebno označenog globalnog teroristu", a kasnije su objavile nagradu od 10 miliona dolara za njega.
Vođa militantne grupe Hezbolah sa sedištem u Libanu, Naim Kasem, takođe je tvrdio da su nedavnu agresiju u Siriji "sponzorisali Amerika i Izrael", tvrdeći da Vašington pokušava da "napravi haos u Siriji".
On je obećao da će njegova grupa pomoći sirijskoj vladi u borbi protiv džihadista HTS-a i pozvao druge arapske zemlje da podrže Damask u bici.
Tokom intervjua, Džolani je odbacio etiketu kao "primarno političku" i "pogrešnu" i pozvao ljude da sude "ne rečima već delima". Tvrdio je da "svako u životu prolazi kroz iskustva i faze" insistirajući da je sada promenjen čovek koji se bori za ono što opisuje kao oslobođenje Sirije.
Prema podacima UN, nedavna eskalacija borbi u Siriji već je raselila oko 280.000 ljudi za nešto više od nedelju dana, upozoravajući da bi taj broj uskoro mogao da poraste na preko 1,5 miliona.
Ranije je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio da je Moskva videla informacije koje sugerišu da su Velika Britanija, SAD i Izrael možda umešani u podršku HTS-u u njenoj sadašnjoj ofanzivi u Siriji, kako bi skrenuli pažnju sa sukoba u Gazi.
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči takođe je najavio da će Teheran podržati sirijsku vladu u odbijanju nedavne ofanzive džihadista, koju je opisao kao "američko-cionističku" zaveru.
Sirija je u ratu od 2011. godine kada su različite antivladine grupe pokušale da sruše Asadovu vladu.
Džihadističke snage, posebno one koje primaju vojnu pomoć iz inostranstva, pojavile su se kao dominantni igrači među opozicijom i od tada su ih SAD i druge zapadne zemlje etiketiraju kao "umerene pobunjenike".
Rusija je 2015. intervenisala u neprijateljstvima na zahtev Damaska i pomogla Asadovim snagama da obnove kontrolu nad većim delom zemlje.
Međutim, prošle nedelje se situacija pogoršala nakon što su HTS i njeni saveznici pokrenuli iznenadni napad velikih razmera na severozapadu Sirije, potisnuvši vladine snage i zauzevši značajne delove teritorije u Alepu i Idlibu.