Kako bi smanjio državnu potrošnju novi predsednik SAD Donald Tramp je krenuo od - sebe. Najavio je da će se odreći plate koja mu sleduje kao šefu države, ali i penzije na koju ima prava.
"Neću uzeti platu. Odričem se mnogo novca", kazao je Donald Tramp u intervjuu za En-Bi-Si i ovaj potez proglasio jedinstvenim u američkoj istoriji tvrdeći da je prvi put da američki predsednik nije prihvatio novac za taj zadatak.
"Osim Džordža Vašingtona, možda", dodao je i naveo da se odriče i penzije na koju ima pravo.
Zapravo, pre Trampa predsedničke plate se odrekao - Tramp. U prvom mandatu sumu zarađenu od upravljanja državom donirao je raznim institucijama, uključujući i zaštitu nacionalnih parkova.
A koliko je to novca? Kako izveštava "Bild" reč je o godišnjoj plati od 400.000 dolara (oko 380.000 evra). Među evropskim liderima nemački kancelar Olaf Šolc ima najveća primanja - oko 360.000 evra, a sledi njegov austrijski kolega Karl Nehamer sa oko 316.000 evra godišnje. Mađarski premijer Viktor Orban ima značajno niža primanja - njegova bruto plata iznosi mesečno oko 16.000 evra.
Odricanje od predsedničke plate Tramp neće osetiti - magazin "Forbs" njegovo bogatstvo je procenio na oko 2,2 milijarde evra. Iako je najbogatiji američki predsednik u istoriji, nije i najbogatija politička figura globalno. Recimo, saudijski princ Muhamed bin Salman kontroliše Saudijski javni investicioni fond vredan 930 milijardi dolara, što mu otvara vrata ka značajnim finansijskim resursima.