Ubistvo na Menhetnu: Čin ludaka ili potez očajnika

Luiđi Manđone prošle nedelje je upucao generalnog direktora kompanije "Junajted heltker" Brajana Tompsona i tako pokrenuo talas gneva, ali ne protiv sebe već u ime svih onih Amerikanaca koji su na svojoj koži osetili bezosećajnost zdravstvenih korporacija

Odbijanje troškova lečenja i lekova, uključivanje i isključivanje lekara iz mreže osiguravajuće kompanije bez pravila, gotovo nemoguće uspostavljanje telefonske veze na kojoj bi trebalo da je pomoć... Ovo su samo neki od problema u američkom zdravstvenom sistemu zbog kojih su građani SAD kivni. 

Smrtonosni pucanj u generalnog direktora kompanije "Junajted heltker" Brajana Tompsona pokrenuo je talas gneva svih onih Amerikanaca koji su na svojoj koži osetili bezosećajnost zdravstvenih korporacija. Reči ispisane na municiji nađenoj na mestu zločina - "odugovlači", odbij" i "ukloni", a kojima se služe zdravstvene kuće kako bi izbegle odštetne zahteve, pojačale su kritiku ove industrije.

"Odjednom sam ponovo besan", rekao je za AP Tim Anderson, sećajući se kako se njegova supruga Meri suočavala sa odbijanjem pokrića od strane "Junajted heltkera", pre nego što je preminula od Lu gerigove bolesti 2022. godine. Ova osiguravajuća kuća nije joj odobrila pokrića za korišćenje medicinskih aparata koji bi nesrećnoj ženi pomogli da dišu. Umesto na najveći osiguravajuči zavod u Americi, morali su da se oslone na donacije lokalnog udruženja. 

Ubistvo na Menhetnu dalo je povod hiljadama obespravljenih ljudi da pred javnost iznesu svoj slučaj - trenutak kada su shvatili da je zdravstvena zaštita postala biznis. Dok je policija tražila ubicu, na društvenim mrežama vojska ogorčenih građana koristila je priliku da pokaže svoje nezadovoljstvo jer, uprkos osiguranju, nisu pošteđeni visokih troškova koje podmiruju takođe iz svojih džepova. 

Dok je uglavnom izostajalo sažaljenje zbog smrti direktora najveće zdravstvene kompanije koji je godišnje zarađivao 10 miliona dolara, popularnost osumnjičenog je rasla. Čim je američka policija saopštila da je uhapsila osumnjičenog za ubistvo, dvadesetšestogodišnji Luiđi Manđone stekao je stotine hiljada pratilaca na društvenim mrežama. Tačnije, za dan dobio je 300.000 pratilaca. I ne samo to, garderoba koju je nosio na fotografiji sa poternice jedna je od trenutno najtraženijih odevnih predmeta. Bez preterivanja, trenutno je jedan od najpopularniji pritvorenik, gotovo kao rok zvezda. 

Ali ko je uopšte Luiđi Manđone - psihopata ili osvetnik?

Od juče, kada je u Pensilvaniji po prijavi radnika "Mekdonaldsa" uhapšen, svet je saznao da je ovaj dobrostojeći momak iz Merilenda bio učenik generacije 2016. u školi Gilman School u Baltimoru, da je paralelno diplomirao i magistrirao inženjering i kompjuterske nauke na Univerzitetu Pensilvanija, jednom od osam najelitnijih visokoškolskih ustanova u Americi. I da je zapravo po društvenom statusu mnogo bliži direktoru kog je ubio, nego obespravljenim pacijentima koji na njega gledaju sa simpatijama i to ne kriju na digitalnim platformama.

Novinari su odmah pregledali njegov nalog na društvenoj mreži "Iks". Svedoče da je bio diskretan, da nije ostavio nijedan trag koji bi ukazao na Luiđijev animozitet prema industriji zdravstvenog osiguranja, "Junajted heltkeru", niti bilo šta što ima veze sa dnevnom politikom. Šta više, pratio je široki spektar korisnika - novinara "Njujork tajmsa" Ezra Klajna, Edvarda Snoudena, kongresmenku Aleksandriju Okasio-Kortez, vebsajt koji pruža informacije o psiho-aktivnim supstancama i biljkama... Na osnovu fotografija objavljenih na društvenim mrežama, stvorena je i teorija kako je Luiđi od uzornog momka postao ubica. Navodno je na Havajima, što je njegova poslednja poznata adresa, teško povredio kičmu, pa je njegov potez posledica lekova koje uzima kako bi umirio bolove. 

Ovaj genije koji je odlučio da skrene s puta, suočava se s optužbama za posedovanje oružja u Altuni, gradiću u Pensilvaniji, ali će u nekom trenutku Njujork zatražiti njegovu ekstradiciju zbog ubistva.

Pored oružja koje liči na ono kojim je počinjeno ubistvo i falsifikovanih dokumenata, kod Manđonea pronađen je i rukom napisan manifest američkom zdravstvenom sistemu. Na dve strane pisma, kako izveštava Si-En-En, stajalo je i da su "ovi paraziti to zaslužili" i izvinio se "zbog bola i traume", ali i dodao da je ovo ipak "moralo da se desi".