On bi voleo da se EU raspadne: Ursula fon der Lajen ima problem po imenu Donald Tramp
U najboljem slučaju, Ursula fon der Lajen bi mogla da uđe u istorijske knjige kao predsednica Evropske komisije koja je "oslobodila" Evropu njene vojne zavisnosti od Sjedinjenih Država i ponovo pokrenula ekonomski motor kontinenta. U najgorem slučaju, to je početak kraja.
Bilo kako bilo, povratak Donalda Trampa u Belu kuću će izazvati turbulencije tokom mandata Fon der Lajen koja se proteklih pet godina predstavljala kao glavni politički igrač, koordinirator odgovora bloka na kovid i sukob u Ukrajini.
Kada je reč o Ukrajini, Ursula veliki deo svog uspeha duguje bliskoj saradnji sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom i njegovim timom.Bajden je bio taj koji ju je upozorio da će do sukoba doći još u novembru 2021. godine i sarađivao je sa njom na izradi brojnih paketa sankcija Moskvi.
Takođe, kada je Bajdenov zakon o smanjenju inflacije izazvao brigu evropskih vlada da bi njihove kompanije mogle da se nađu u nepovoljnom položaju, Fon der Lajen je bila ta koja je sarađivala sa Belom kućom kako bi umanjila uticaj američkog zakona na evropsku ekonomiju.
Sada, sa Donaldom Trampom u Beloj kući, Fon der Lajen rizikuje da bude viđena kao suviše bliska odlazećem predsedniku SAD, rekle su "Politiku" dve diplomate EU.
Uz to, Tramp je veći deo prvog mandata posvetio "podbadanju" EU - uvođenjem carina na čelik i aluminijum, povlačenjem iz međunarodnih sporazuma poput Pariskog sporazuma o klimatskim promenama i Iranskog nuklearnog sporazuma, pretnjama članicama NATO koje ne ispunjavaju ciljeve potrošnje, čak proglašavanjem EU "neprijateljem Vašingtona".
A čak i sada, lamentira portal, već se priprema pozornica za obračune sa EU. Novi predsednik je obećao da će prekinuti sukob u Ukrajini ubrzo nakon ulaska u Belu kuću, verovatno tako što će smanjiti podršku Kijevu i naterati ga na primirje.
Još neposrednija briga biće ekonomija. Tramp je obećao da će Evropi uvesti carine od 10 do 20 odsto. On je takođe zapretio da će uvesti namet od 60 odsto na svu robu koja dolazi iz Kine, što bi moglo da dovede do toga da Peking izbaci svoje proizvode na tržište EU.
Diplomate EU takođe su privatno zabrinute da bi Tramp mogao da zapreti carinama zemljama koje ne povećaju troškove za odbranu, pri čemu je Nemačka – koja je ionako pokretač evropske ekonomije – jedna od njegovih primarnih meta.
Pritisak Vašingtona neće bloku ostaviti drugog izbora osim da poveća svoju potrošnju na odbranu, ojača svoj tehnološki sektor i razjasni svoj stav prema Kini - sve teške odluke koje je EU godinama izbegavala.
Na papiru, fon der Lajen bi trebalo da bude jedan od glavnih evropskih sagovornika Vašingtona, koji nadgleda široke delove politike EU, uključujući trgovinu, klimu, tehnologiju i konkurenciju.
Ali imajući u vidu njen potencijalno težak odnos sa Trampom, diplomate veruju da će možda morati da se osloni na druge sa većim šansama da dopru do predsednika, kao što je italijanska premijerka Đorđa Meloni ili generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
U međuvremenu, predsednica Komisije "sprema štapove i šargarepe za magnata za nekretnine". Na kraju krajeva, "Tramp je trgovac", rekao je treći diplomata EU. "Iznad svega, on želi da pregovara."
Fon der Lajen je već pokušala da zasladi odnos sugerišući da bi Brisel mogao da kupuje više tečnog prirodnog gasa (LNG) od Amerike kako bi izbegao američke carine na evropsku robu. Njen prethodnik Žan-Klod Junker iskoristio je LNG da sklopi vrlo šuplje primirje sa Trampom 2018.
"Ovaj put, međutim, takve taktike možda neće biti tako uspešne", rekao je Mark Leonard iz Evropskog saveta za spoljne odnose. "Mislim da nisu radile ni prošli put."
Ako je prošlost bilo kakav vodič, Tramp će takođe nastojati da zavadi i vlada, sklapajući bilateralne sporazume sa vladama istomišljenika poput mađarskog premijera Viktora Orbana.
"Ovo je čovek koji smatra da je bregzit odlična ideja i da bi trebalo da bude više bregzita", rekao je Entoni Gardner, bivši američki ambasador u EU. "On bi voleo da se EU raspadne."
"On će igrati na kartu Viktora Orbana, a koristiće i ostale karte koje ima", dodao je Gardner. "EU je trenutno u veoma krhkom stanju gde bi te tehnike, nažalost, mogle biti uspešne."