Svet

Kako je propalo američko ministarstvo istine

Organizacija koja je osnovana pri Stejt departmentu 2016. kako bi suzbila propagandu ekstremističkih grupa poput ISIS-a, a ubrzo počela da se bori i protiv ruskih, kineskih i konzervativnih istina koje joj nisu po volji, najverovatnije će prestati da postoji od Nove godine
Kako je propalo američko ministarstvo istineGetty © Brandon Bell / Staff

Global Engejdžment Centar (GEC) je gotov. Tako bar izgleda iz obaveštenja koje je Stejt department dostavio Kongresu - prebaciće zaposlene i sredstva u druge kancelarije, a GEC, vredan 100 miliona dolara, će verovatno da zatvore.

Ova organizacija našla se u centru brojnih kontroverzi pošto se ispostavilo da je finansirala grupe koje su pravile crne liste sajtova, a zatim pritiskale kompanije da se ne oglašavaju na tim portalima kako bi nepodobnike lišila prihoda. Uz to je favorizovala leve i progresivne, a zatirala konzervativne političke stavove. 

Ovaj potez, piše "Ziro hedž", dolazi usred tužbe koju su podneli državni tužilac Teksasa Ken Pakston i nekoliko medijskih kuća bliskih konzervativcima nakon što je otkriven poslovni model po kom funkcioniše GEC. A on podrazumeva finansiranje "liste isključenja" onih sajtova koji nisu po volji Stejt departmenta, koju potom distribuiraju kompanijama za oglašavanje, s ciljem da "finansijski oslabe i smanje rangiranje najgorih prekršilaca". I naravno, liše te sajtove prihoda od oglasa. Ta crna lista je, recimo, stigla na adresu platforme za digitalno oglašavanje "Ksandr" u vlasništvu "Majkrosofta".

Kako će gašenje GEC-a uticati na tužbu, kaže Ken Silva iz "Hedlajn njuza", nije jasno. Uglavnom, u podnesku sudu je navedeno da advokati svih strana i dalje raspravljaju o posledicama.

Ova kontroverzna organizacija u centar pažnje javnosti je stigla u martu 2023. kada je Ilon Mask, vlasnik Iksa (nekadašnjeg Tvitera) nazvao "najgorim prestupnikom u američkoj vladi" u kontekstu cenzure i manipulacije medijima. Pre toga Mask je prvo kupio Tviter, a onda dao zeleno svetlo da se objave interna dokumenata o odlukama i cenzuri donetim unutar te društvene mreže i u saradnji sa GEC-om.

"Tviter fajlovi" su otkrili da je GEC finansirao grupe poput istraživačke laboratorije za digitalnu forenziku pri Atlanskom savezu. Zauzvrat oni su pravili crne liste naloga kako bi ih ova društvena mreža uklonila sa lica Tvitera. Naravno, nepoželjni tviteraši bili su svi oni za koje bi Atlanski savez ocenio da su povezani sa stranim, a pre svega ruskim i kineskim, navodnim kampanjama za dezinformisanje. Postojala je i blaža varijanta od sahranjivanja nepoželjnog mišljenja - ograničavanje vidljivosti neprikladnih korisnika, bez njihovog znanja, iako su prethodno tvrdili da takvi alati ne postoje.

Dopisnik "Federalista" Margo Klivlend, otkrila je u aprilu 2023. da je GEC promovisao tehnološkim kompanijama alate koji na internetu uočavaju i označavaju štetne narative. Tako su najpre cenzurisani stavovi popularni među konzervativcima - o imigraciji, nacionalnoj bezbednosti, pandemiji...  Klivlendova je napomenula da je GEC, kako se čini, sarađivao sa ozloglašenim agentom FBI-a Elvisom Čanom koji je, prema otkrićima "Tviter fajlova", bio u stalnom kontaktu sa ovom društvenom mrežom u vezi sa pitanjima cenzure.

Pre nego što je otkrivena njegova veza sa GEC-om, Čan je imao i značajnu ulogu u kontroverzama oko slučaja "laptop Hantera Bajdena". Iako je forenzička analiza potvrdila autentičnost mejlova u kojima je, između ostalog, otkriveno kako je Hanter, kao sin tadašnjeg potpredsednika Amerike, zloupotrebljavao poznato prezime za lično bogaćenje, ova priča je gušena u predizbornoj kampanji 2020. na digitalnim platformama zahvaljujući upravo Čanu.

Uprkos brojnim skandalima, demokrate nisu odustajale od GEC-a - tražile su da se ovoj organizaciji obnovi budžet od 100 miliona dolara pre isteka krajem godine.

Senator Kris Marfi, demokrata iz Konektikata, koji je 2016. napisao zakon na osnovu kog je GEC osnovan, objašnjavao je kako je mreža za cenzuru ključna za suzbijanje stranih dezinformacija.

"Ne postoji način da se suprotstvimo ruskim i kineskim dezinformacijama bez GEC-a", insistira Marfi.

A ova organizacija pri Stejt departmentu osnovana je 2016. godine sa idejom da suzbije propagandu ekstremističkih grupa poput ISIS-a. Izgovarajući se borbom protiv lažnih vesti preuzeli su na sebe ulogu ministarstva istine i zatirali sve stavove koji im nisu bili po volji. U toj borbi su sa ISIS-a brzo prešli na suzbijanje proruskih, prokineskih i protrampovskih stavova tvrdeći da ugrožavaju američke interese. Naravno, pre toga ih proglašavajući za masne i opasne laži.

image