"Njuzvik": Kakva je uloga Srbije i Republike Srpske u trećem svetskom ratu?

Američki nedeljnik je objavio analizu vojnih stručnjaka na temu potencijalnog početka trećeg svetskog rata, a između ostalog, spomenuta je situacija na Balkanu

Dok se Zapad ubrzano priprema za potencijalni treći svetski rat i eventualni sukob sa Rusijom, penzionisani kontradmiral Markom Montgomeri i bivši savetnik ministra odbrane Džejms Anderson ocenjuju da bi Balkan mogao da bude jedna od lokacija gde bi veći sukob mogao da počne.

Dvojica zvaničnika rekli su "Njuzviku" da će veći vojni sukob, odnosno treći svetski rat, biti posledica tenzija pet ključnih igrača: Rusije, Kine, Severne Koreje, Irana i SAD.

Dok je Anderson izdvojio baltičke zemlje i Poljsku kao mesta gde bi Rusija mogla da se sukobi sa NATO i odbacio Bliski istok kao moguće žarište zato što veruje da "Izrael nije toliko neoprezan", Montgomeri smatra da bi Balkan mogao da bude mesto potencijalnog izbijanja svetskog rata.

"On (Vladimir Putin) testira granice sa Srbijom... i Bosancima i Republikom Srpskom, snažno se zalaže za sukob tamo", rekao je Montgomeri.

Moskva, dodao je, takođe "pritiska" Gruziju da se "sve više odrekne svog identiteta u EU".

Montgomeri je zaključio da se Vladimir Putin mnogo manje plaši da rizikuje, što povećava "verovatnoću krize, ako on pogrešno proceni stvari, ili ako ljudi preterano reaguju na njega i to brzo eskalira, to je verovatno glavna oblast rizika".

On je označio Iran kao drugu najverovatniju tačku žarišta, zbog Hamasa, Hezbolaha i Huta.

U daljoj analizi, vojni analitičari su naveli da bi u ovom hipotetičkom sukobu učestvovale Severna Koreja, Iran i Kina, a svoj stav pojašnjavaju činjenicom da su ove države podržale rusku Specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.

S druge strane, očekuje se da će u sukob biti uključene i države NATO pakta, u prvom redu Nemačka, Poljska, Francuska, Velika Britanija, Italija i SAD. Takođe, ako potencijalno rat krene na Baltiku, i ove tri države (Letonija, Litvanija i Estonija) bi takođe bile uključene.

Prema njihovoj analizi, van sukoba ne bi ostali ni Filipini, kao ni Japan, Australija, Indija, Malezija i Indonezija, zbog svoje geografske blizine Kini.

Spomenuli su Tursku, koju su nazvali "potencijalno destabilizirajućom silom", ali su dodali i da Anakara "ne bi riskirala sukob s SAD i Izraelom."

Uobičajeno je verovanje da bi treći svetski rat podrazumevao i nuklearni sukob, ali ovi stručnjaci smatraju da nuklearno oružje neće biti odmah u upotrebi, i da će, čak i ako bude raspoređeno, verovatnije uključivati taktičko oružje ograničenog uticaja.

"U kontekstu trećeg svetskog rata, nuklearno oružje bi verovatno bilo u kasnijim fazama, od strane zemalja koje se osećaju očajno, koje osećaju da je njihovo postojanje ugroženo i da nemaju druge opcije", rekao je Anderson, dok je Montgomeri naglasio da bi SAD nuklearno oružje koristile samo u slučaju "odgovora", odnosno da ga ne bi prve upotrebile.

Što se tiče sigurnosti, Montgomeri i Anderson kažu da u slučaju većeg sukoba "nigde na svetu ne bi bilo potpuno sigurno", ali da će najsigurnija regija biti Globalni jug i ruralna mesta u SAD koja ne bi bila meta potencijalnih napada.