Vojne vežbe Rusije i Kine: Zajedničkim snagama do očuvanja mira
Tačno u podne ratni brodovi oružanih snaga Kine i Rusije sastaće se u Istočnom kineskom moru i oformiti zajedničku flotilu, javila je Kineska centralna televizija dan uoči početka održavanja velikih zajedničkih vežbi Moskve i Pekinga.
Zajedničke pomorske vežbe Rusije i Kine u Istočnom kineskom moru, koje su počele danas i trajaće narednih nedelju dana, imaju za cilj da prikažu sposobnost dve zemlje da se suoče sa pomorskim bezbednosnim pretnjama i čuvaju mir i bezbednost u vremenu kada Sjedinjene Američke Države promovišu "Indo-pacifičku strategiju", a Japan napušta vojnu doktrinu isključive samoodbrane, piše kineski "Global tajms".
Kinesko Ministarstvo odbrane saopštilo je da se radi o redovnim godišnjim vežbama koje će biti održane u teritorijalnim vodama između Džoušana i Tajdžoua, kao i da one predstavljaju produbljivanje strateške saradnje dve zemlje.
U tekstu se podseća da su zajedničke pomorske vežbe Kine i Rusije prošle godine održane u Japanskom moru, u blizini zaliva Petar Veliki, ranijih godina obuhvatale su manevre poput onog u Žutom moru, da bi ove godine mesto održavanja bilo Istočno kinesko more.
Vojni ekspert sa kojim je razgovarao "Global tajms" objasnio je da takva rotacija iz godine u godinu omogućava kineskoj i ruskoj mornarici da bolje upoznaju teritorijalne vode jedne drugih i postignu najbolje rezultate obuke. Prema mišljenju ovog stručnjaka, to je i dokaz međusobnog poverenja dve strane.
Takođe, ovo nije prva zajednička pomorska vežba ove godine. U septembru, kineska mornarica učestvovala je u ruskoj vojnoj vežbi "Vostok 2022" i pridružila se ruskim ratnim brodovima u zajedničkoj patroli u Pacifičkom okeanu. Od 2021. godine, dve mornarice organizovale su dve takve zajedničke pomorske patrole.
U svetlu zajedničke vojne vežbe, odnosno njenog značaja, kineski medij podseća da je Japan nedavno revidirao svoje odbrambene strategije, napuštajući posleratnu vojnu doktrinu samoodbrane i objavljujući namere da se osposobi za preventivne udare i nabavku krstarećih raketa. "Ulje na vatru", prema oceni portala, dolivaju i zapadni zvaničnici koji, nakon posete predsedavajuće Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi u avgustu, nastavljaju svoje posete Tajvanu kako bi isprovocirali Kinu kada je reč o njenim osnovnim interesima. Ističe se i da SAD ne prestaju da prodaju naoružanje ostrvu što doprinosi podizanju tenzija.
"Zajedničke rusko-kineske vežbe nisu usmerene prema trećoj strani, ali ako se neke strane osećaju 'prozvanim', neka im bude", kaže sagovornik portala.
Vežbe dve pomorske sile obuhvatiće zajedničke raketne i artiljerijske napade na mete u vazduhu, artiljerijsko gađanje meta u moru, protiv-podmorničke operacije sa upotrebom oružja, zajedničku blokadu i spasavanje, saopštile su oružane snage dve zemlje. Ovakva višenamenska vežba pokriva sve osnovne elemente moderne pomorske bitke, rekao je vojni stručnjak koji nije želeo da bude imenovan za kineski medij.
On je dodao da to što u zajedničkim vežbama učestvuje ponos ruske Pacifičke flote krstarica "Varjag", kao i što će u njoj biti angažovane podmornice vojske Narodne Republike Kine, o kojima se ne zna mnogo, pokazuje visok nivo saradnje i poverenja između mornarica dve zemlje.
Mornarica Narodne Republike Kine, paralelno sa zajedničkom vežbom sa Rusima, održava još jednu vojnu vežbu u zapadnom Pacifiku, barem su tako analitičari protumačili prisustvo velikog broja borbenih plovila, uključujući nosač aviona "Ljaoning" i tri velika razarača u ovim vodama. Japansko ministarstvo odbrane prijavilo je i prelet dva bombardera H-6J iz Istočnog kineskog mora u zapadni Pacifik, u blizini lokacije nosača.
Prema mišljenju stručnjaka, ovo bi moglo da pokaže da kineska mornarica ima dovoljno vojnih i organizacionih sposobnosti da održi dve paralelne vojne vežbe na moru, ali i da to znači da u stvarnom oružanom konfliktu, može da bude angažovana istovremeno u više regiona sa više neprijatelja.