Kako su jedan pastor i izveštaj o koroni srušili Trampove planove za DEA

Sa Trampovom nominacijom za prvog čoveka Agencije za borbu protiv narkotika stigao je i izveštaj Kongresa o kovidu, a onda su pale u vodu sve šanse da šerif okruga Hilsboro dođe na čelo DEA

Čed Kronister, šerif okruga Hilsboro na Floridi, podlegao je posledicama korona virusa. Političkim posledicama. Njegova nominacija za prvog čoveka Agencije za borbu protiv narkotika (DEA) stavljena je ad akta, neposredno pošto je Kongres objavio izveštaj o kovidu. Iako voljen u zajednici kojoj služi, šerif je neprijatelje stekao širom zemlje i to zbog toga što se strogo držao propisanih mera tokom pandemije korona virusa. 

A koje je grehe načinio Čed Kronister? Na dušu mu stavljaju to što je u septembru 2021. podsticao javnost da se vakciniše, pozivajući ljude da "prestanu da slušaju političare" i da se oslone na medicinske stručnjake i naučnike. Sada, kada je izveštaj Kongresa pokazao da je Američka uprava za hranu i lekove ubrzala proces odobrenja vakcinacije kako bi ispunila proizvoljni rok Bajdenove administracije i da su ignorisali molbe naučnika da uspore, Čed Kronister zaista izgleda kao anti-heroj.

Kongresmeni Tomas Mesi i Čip Roj nisu mu ni zaboravili ni oprostili hapšenje pastora Rodnija Hauarda Brauna, kog je stavio iza rešetaka u martu 2020. zato što je držao bogosluženje u crkvi uprkos zabrani velikih okupljanja. Tada je objasnio da je pastor "namerno i više puta ignorisao državne i lokalne naredbe o javnom zdravlju, čime je ugrozio svoju i našu zajednicu". Ali kongresmeni nisu prezali da šerifu na dušu stave optužbe po kojima nije posvećen verskim slobodama i ustavnim pravima.

Iako je pastor bio taj koji se oglušio o zabranu okupljanja i prekršio pravila javnog mira, jedini kažnjen u ovoj priči je Čed Kronister. To što se tokom pandemije držao propisanih mera, za koje sada u izveštaju dr Entoni Fauči priznaje da su izdate tek onako, a ne na osnovu naučnih dokaza, koštalo ga je funkcije prvog čoveka Agencije za borbu protiv narkotika. Dolazeći predsednik SAD Donald Tramp objasnio je da je odlučio da ukloni Kronisterovu nominaciju nakon što je čuo zabrinutost svojih pristalica povodom hapšenja pastora.

Pre pandemije, Kronisterov si-vi je bio bez mrlje - važio je za šerifa posvećenog svojoj zajednici, nije se libio da aktivno učestvuje u spasavanju sugrađana pogođenih poplavama, uraganom… Tako je bilo i tokom uragana Meliton koji je nedavno pogodio Floridu - čak su i srpski mediji preneli intervju koji je šerif dao Si-En-En-u pošto je učestvovao u dramatičnom spasavanju četrnaestogodišnjeg dečaka koji se držao za ogradu dok mu je glava jedva virila iz vode. I ne samo to, Kancelarija šerifa okruga Hilsboro pod njegovim vođstvom posebno se istakala u borbi protiv trgovine narkoticima - razbili su brojne mreže za distribuciju droge, zaplenili značajne količine ilegalnih supstanci i uhapsili nekolicinu narko-bosova. Ali sve ove zasluge pale su u senku zbog hapšenja pastora.

Šta propušta šerif okruga Hilsboro? Propušta da bude na čelu agencije koja je, u borbi za suzbijanje narkotika, učestvovala u brojnim spektakularnim hapšenjima širom sveta. Recimo, u međunarodnoj operaciji "Balkanski ratnik" 2009. godine u kojoj je meta bio vođa jednog od najmoćnijih narko-kartela na našim prostorima - Darko Šarić. Iako tada, američka DEA, srpska BIA i urugvajska policija, nisu uspele da dođu do glavnog, na jahti "Maui", koja je plovila pod britanskom zastavom, u luci Santjago Vaskes kod Montevidea zaplenile su 2,8 tona kokaina. Istovremeno, beogradska policija je uhapsila članove Šarićeve grupe koji su se nalazili u Srbiji. Iako nisu uhapsili i vođu, saradnja DEA i srpske policije rezultirala je slabljenjem mreže Darka Šarića i njegovom konačnom predajom 2014.

Operacija hapšenja jednog od najtraženijih narko bosova 80-tih i početkom 90-tih godina - Pabla Eskobara takođe je vođena pod dirigentskom palicom DEA. Ova agencija pomogla je kolumbijskim snagama da 1993. lociraju vođu Medeljinskog kartela nakon višegodišnjeg bekstva. U toj operaciji Eskobar je ubijen.

Uz saradnju meksičkih vlasti i DEA 2016. je, posle dva bekstva iz zatvora i nekoliko desetina mrtvih u ratu oko droge, uhapšen i narko-bos Hoakin "El Čapo" Guzman. Proglašen je za američkog neprijatelja broj jedan, a pošto je Meksiko zaključio da je Amerika jedina šansa da opet ne pobegne iz zatvora, El Čapo je izručen SAD-u.

Dok mu kolege republikanci ne oproste korona grehe, najkontroverznije hapšenje Čeda Kronistera ostaće privođenje pastora crkve u Tampi.