Parlament Moldavije odobrio je uvođenje vanrednog stanja zbog energetske krize u zemlji na 60 dana počev od 16. decembra, izjavio je predsednik parlamenta Igor Grosu.
"Nacrt odluke o uvođenju vanrednog stanja usvojen je glasovima 56 narodnih poslanika", rekao je on.
Prethodno je Vlada Moldavije, na sastanku u sredu odobrila potrebu za uvođenjem vanrednog stanja, rekao je premijer Dorin Recean, koji je na funkciji vršioca dužnosti ministra energetike.
Šef Kabineta ministara je, iznoseći odgovarajući zahtev u parlamentu, rekao da zbog prestanka tranzita gasa preko teritorije Ukrajine, Pridnjestrovlje rizikuje da se suoči sa rizikom od humanitarne krize.
Prema njegovim rečima, 300.000 građana Moldavije u Pridnjestrovlju može da ostane bez gasa i struje sredinom zime, s obzirom da leva obala Dnjestra energetski zavisi isključivo od isporuka ruskog gasa preko Ukrajine.
Moldavija može da dobija električnu energiju iz dva izvora – Moldavske državne oblasne elektrane, velike termoelektrane koja se nalazi u gradu Dnjestrovsk u Pridnjestrovlju, i iz visokonaponske linije Isakča-Vulkanšeti.
Vlada smatra da će rezerve uglja u Moldavskoj državnoj oblasnoj elektrani trajati 30 do 50 dana, dok Kišinjev nema poverenja u njegov kvalitet i proizvodne kapacitete fabrike. S druge strane, linija Isakča-Vulkanšeti nije pouzdana jer prelazi preko teritorije Ukrajine.
Ako državna elektrana prestane sa radom, onda će Moldavija biti prinuđena da kupuje energiju iz Evrope, naročito iz Rumunije, koja se i sama suočava sa nedostatkom električne energije.
Moldavske vlasti su ranije saopštile da je ruski "Gasprom" predložio Kišinjevu da pregovara sa ukrajinskim vlastima kako bi se obezbedio nastavak tranzita gasa sledeće godine. Petogodišnji ugovor o tranzitu ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine, zaključen 2019. godine, a ističe krajem 2024. godine. Kijev je više puta izjavljivao da ne planira da ga produži.