Parlament u Južnoj Koreji glasao je danas za opoziv predsednika Južne Koreje Jun Suk Jeola, a 204 poslanika je podržalo taj predlog, dok je 85 glasalo protiv, a premijer Han Duk So postao je vršilac dužnosti predsednika.
Po Ustavu Južne Koreje, nakon što je parlament izglasao Junovu smenu zbog neuspelog pokušaja uvođenja ratnog stanja, Han preuzima predsedničke ovlašćenja, preneo je Rojters.
Han (75) ima više od tri decenije iskustva na različitim ključnim funkcijama, uključujući dužnosti ambasadora u SAD, ministra finansija, ministra trgovine i premijera, a bio je i na čelu više organizacija.
Han je doktor ekonomskih nauka sa Univerziteta Harvard, i, kako pišu mediji, poznat je po "racionalnosti, umerenosti i stručnosti", a često je bio i ključna ličnost u krugovima južnokorejskih vlasti, i to bez obzira na političke stranke u okviru kojih je bio aktivan.
Han je premijer Južne Koreje od 2022. godine, kada je ponovo imenovan na tu funkciju.
Ovo mu je drugi mandat, nakon što je bio premijer i pod bivšim predsednikom Roh Mo Hjunom.
On na čelu države može biti mesecima - sve dok Ustavni sud ne donese odluku o trajnoj smeni ili vraćanju Juna na predsedničku funkciju.
Ukoliko Jun bude trajno smenjen, novi predsednički izbori moraće da se raspišu u roku od 60 dana.
Opozicija, posebno Demokratska stranka, podnela je prijavu protiv Hana, optužujući ga za to što nije sprečio Junov pokušaj uvođenja ratnog stanja.
Ako parlament odluči da smeni Hana, sledeći na redu za vršioca dužnosti predsednika je ministar finansija.
Južnokorejski Ustav ne precizira koliko ovlašćenja premijer može da ima u ulozi vršioca dužnosti predsednika, ali stručnjaci smatraju da premijer treba da upravlja državnim poslovima samo do mere koja je neophodna kako bi se izbegla potpuna paraliza vlasti
Prvi zahtev za opoziv Jun Suk Jeola, zbog proglašenja ratnog stanja 3. decembra, odbačen je prošle subote zbog nedostatka kvoruma, pri čemu su skoro svi poslanici iz vladajuće Partije moći naroda (PPP) bojkotovali glasanje.
Za usvajanje predloga potrebna je bila dvotrećinska većina, za šta je neophodna podrška najmanje osam poslanika PPP.