Svet

Pit Hegset: Neprestana odbrana budućeg ministra odbrane

Dok se medijske kuće upinju da ga diskvalifikuju, Tramp je nepokolebljiv da na čelo Pentagona dođe "fantastičan, energičan" Pit Hegset
Pit Hegset: Neprestana odbrana budućeg ministra odbraneGetty © John Lamparski / Contributor

Iako još nije zvanično postao ministar odbrane, Pit Hegset prinuđen je da svakodnevno smišlja strategije odbrane. Ali ne kako da sačuva Ameriku od brojnih neprijatelja, nego sebe od optužbi da je nasilnik, silovatelj, lažov i prevarant. Od kada ga je Tramp nominovao za prvog čoveka Pentagona, osporavanja lika i dela Pita Hegseta su gotovo svakodnevna. I prilično kreativna.

Jedan od najupečatljivijih pokušaja diskvalifikacije je majčino pismo, objavljeno na stranicama "Njujork tajmsa", a u kojem gospođa Penelopa Hegset besni na sina zbog njegovog drugog razvoda. Za tim, stigao je demanti u vidu pisma izvinjenja sinu, u čije se postojanje "Blajtbart" kune.

Treća sreća trebalo je da bude pismo sa Vest Pointa u kojem se navodi da Hegset nikada nije primljen na prestižnu vojnu akademiju, a koje je planirala da objavi novinarska organizacija "Propablika", koja sarađuje sa brojnim medijskim kućama među kojima je i "Njujork tajms".  Međutim, pošto je Hegset upozoren kakve optužbe planiraju da iznesu, odlučio je da ih preduhitri. I da diskredituje on njih.

"Razumem da 'Propablika', levičarska propagandna grupa, planira svesno da objavi lažni tekst o tome da nisam primljen na Vest Point 1999. godine", napisao je Hegset na društvenoj mreži Iks i podelio pismo koje je potpisao general-potpukovnik vojske i tadašnji nadzornik Vest Pointa Danijel Kristmen.

U pokušaju odbrane od budućeg ministra odbrane "Propablika", tačnije njen urednik Džesi Ajzinger tvrdio je da je krivac - Vest Point. Netačne informacije su, kaže, došle sa te adrese.

"Pitali smo službu za odnose s javnošću Vest Pointa, koja nam je dva puta zvanično rekla da se on tamo nije ni prijavio. Obratili smo se Hegsetovom predstavniku i on nam je dao pismo o prijemu. Nismo objavili priču. To je novinarstvo", napisao je Ajzinger na Iksu.

Je li baš tako? Ili je zadatak novinara da proba da otkrije istinu? U ovom slučaju kome smeta - da li neko sa Vest Pointa želi lažima da ukloni Trampovog kandidata za ministra odbrane ili je budući ministar odbrane prevrtljiv? Ali pošto su se odlučili da pod tepih stave priču koja ne ide u smeru koji su priželjkivali, navukli su na sebe bes dobrog dela tviter zajednice.

U međuvremenu, oglasio se Vest Point i priznao grešku:

"Pregledom naše arhive ustanovili smo da je Piteru Hegsetu ponuđen upis na Vest Point 1999, ali je on odbio da pohađa akademiju. Pogrešna izjava u vezi sa prijemom gospodine Hegseta na Vojnu akademiju SAD izdata je od strane jednog zaposlenog 10. decembra 2024. godine. Nakon dodatnog pregleda baze podataka, zaposleni su shvatili da je izjava bila pogrešna", rekli su i dodali da Akademija "shvata ovu situaciju veoma ozbiljno". I uputila izvinjenje budućem ministru odbrane.

Ovo je samo jedna crtica u mnogo široj akciji diskreditacije Pita Hegseta. Dok sebe vidi kao konzervativca koji posvećeno drži do hrišćanskih vrednosti, protivnici ga posmatraju kroz drugačije naočare. Kao nevernog supruga, koji iz sebičnih razloga povređuje sve svoje žene i svu decu. Da ga spreče da dođe na čelo Pentagona pokušali su i podsećanjem na prijavu zbog silovanja, bez obzira na to što sve ukazuje da je ona bila lažna. Jer na osnovu nje nije podignuta optužba protiv Hegseta, a podnosilac nikada javno nije istupio.

A kada sve ovo nije dalo željene rezultate, ustremili su se na Vest Point. I to s razlogom - za Amerikance ova škola je više od akademske institucije, ona je simbol američke vojne izvrsnosti i tradicije. A povezanost Hegseta sa Vest Pointom dodatno pojačava njegov imidž lidera koji drži do tradicionalnih američkih vrednosti.

Pokušaj diskreditacije pretvorio se u dobru reklamu, jer - nije Vest Point odbio Hegseta, već Hegset Vest Point. Pošto je prošao rigorozan prijemni ispit koji podrazumeva da kandidati moraju da imaju visoke akademske rezultate, fizičku spremnost i preporuku kongresmena ili senatora, Hegset je otišao na prestižan Univerzitet Prinston, koji je član "ajvi lige". Tamo je stekao diplomu iz političkih nauka, a master studije javne uprave završio je na još jednom elitnom univerzitetu - Harvardu. Ipak, nije odustao ni od vojne karijere i gradio je kao pešadijski oficir u Nacionalnoj gardi i u misijama u Iraku i Avganistanu.

O Hegsetu ponovo se izjasnio i Tramp. Doduše, ne pismom već na društvenoj mreži Trut sošl:

"Biće fantastičan, energičan ministar odbrane. Pit je pobednik i to ništa ne može promeniti".

image