Svet

Dobrodošli u EU/NATO postdemokratiju: Evropa se vraća fašističkim korenima

Izgleda da je rezulat izbora u Rumuniji predstavljao ogromno iznenađenje za zapadne posmatrače, koji su počeli da etiketiraju Đorđeskua kao "krajnjeg desničara" i kao "pristalicu Putina"
Dobrodošli u EU/NATO postdemokratiju: Evropa se vraća fašističkim korenimaGetty © Jerome Gilles/NurPhoto

Antievropsko i antinatovsko raspoloženje ne prestaje da raste, ne samo u Istočnoj Evropi, već i u Nemačkoj ili Francuskoj. U Nemačkoj je pala "semafor koalicija", prevođena kancelarom Olafom Šolcom, u Francuskoj vlada Mišela Bernijea, za koga, uzgred, niko nije ni glasao. Poslednjih nedelja imali smo priliku da vidimo i na koji način se EU/NATO suprotstavlja ovoj rastućoj plimi "antievropskih osećanja".

Najpre su izbili nasilni protesti u Gruziji, potom je usledila "iznenađujuća" pobeda Kelina Đorđeskua u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji. Đorđesku je protivnik EU i NATO-a i oštri kritičar "pomoći Ukrajini".

Ono što se moglo čuti iz EU u "odbranu demokratije" jeste da je nedemokratski da vlasti u Gruziji koriste policijsku represiju protiv "mirnih demonstranata", piše politikolog Set Feris za sajt "Nju istern autluk". Međutim, u "mirnim protestima", u kojima su korišteni Molotovljevi kokteli i kamenice, povređeno je preko 150 policajaca.      

Izgleda da je rezulat izbora u Rumuniji predstavljao ogromno iznenađenje za zapadne posmatrače, koji su počeli da etiketiraju Đorđeskua kao "krajnjeg desničara" i kao "pristalicu Putina", primeđuje Feris. Ali, "proevropski" kandidat Marsel Čolaku, koga podržava Zapad, našao se na više nego skromnom trećem mestu. Potom su usledile sada već rutinske reakcije zapadnih medija, koji su osudili "rusko mešanje" i "maligni ruski uticaj".

Ali, to nije kraj lošim vestima za pristalice EU/NATO-a. Francuski premijer Mišel Barnije iskoristio je "posebna ovlašćenja“" kako bi progurao budžet kojim se produžava pomoć Ukrajini.

"Zar više niko ne uči istoriju u Francuskoj?", pita se Feris i dodaje:

"Poslednji put se to dogodilo kada je francuski kralj Luj XVI izveo isti trik kako bi podržao američku pobunu protiv Britanaca, što se okončalo Francuskom revolucijom".

"Posebna ovlašćenja" vlade Bernijea trebalo je da zaobiđu parlamentarno glasanje o budžetu, ali ovaj pokušaj je naljutio francusku "opoziciju", koja, uzgred, ima značajnu većinu u francuskom parlamentu. Nekadašnji smrtni neprijatelji iz levičarskog Novog narodnog fronta (NFP) i desničarskog Nacionalnog okupljanja (NR) su se ujedinili kako bi izglasali nepoverenje vladi Bernijea.

Ovo je prvi takav slučaj još od 1962. godine, dodaje Feris, što bi moglo da označi kolaps Pete republike. Makron je, naravno, izjavio je da nema nameru da podnese ostavku. Ali, tako funkcionišu evropske "postdemokratije".  

Kuća od karata EU i NATO se upravo raspada

U "šokantnom saopštenju" od 6. decembra rumunski Ustavni sud je poništio rezultate  izbora, jer Rumuni nisu zaokružili ispravan odgovor. To samo potvrđuje suštinu "evropskih vrednosti", koje nalažu da se glasanje ponavlja sve dok se ne dobiju "pravi rezultati".

Pre toga, na glasanju u Moldaviji volšebno je pobedila proevropska kandidatkinja Maja Sandu, i to "glasovima dijaspore", koji su došli "odnekud iz inostranstva".  

Kako zaključuje Feris, to samo pokazuje da se kuća od karata, zvana EU ili NATO, upravo raspada pred našim očima. Štaviše, javnost u čitavoj istočnoj Evropi počinje da shvata da služi jedino kao jeftina radna snaga za "imperijalne gospodare u Briselu, Berlinu, Parizu i Vašingtonu".

Osim toga, dodaje ovaj politikolog, zemlje poput Rumunije imaju "vitalni značaj za dva stuba NATO imperijalizma -  prvi je Moldavija i otcepljeno Pridnjestrovlje, a drugi su Ukrajina i crnomorska oblast". Rumunija je od vitalnog značaja i za snabdevanje Ukrajine oružjem i za pristup NATO-a Crnom moru.

Đorđesku je obećao da će zaustaviti vojnu podršku Ukrajini i izvoz ukrajinskih žitarica, što je, samo po sebi, dovoljno da izazove paniku na Zapadu. Na pitanje novinara Bi-Bi-Sija, da li će, ukoliko pobedi, nastaviti da podržava Ukrajinu, Đorđesku je dao nedvosmislen odgovor:

"Ne. Sve staje. Moram da se brinem o svom narodu. Mi u Rumuniji imamo mnogo problema".

Đorđesku je odgovorio i na tvrdnje sa Zapada da je ruski agent.

"Oni ne mogu da prihvate da je rumunski narod konačno rekao: 'Želimo da nam vratite naš život, našu zemlju i naše dostojanstvo'", izjavio je on i dodao:

"Odluka Ustavnog suda je, zapravo, državni udar, vladavina prava je u indukovanoj komi, pravda više nije pravda, jer je podređena političkim zahtevima".

Šta ovo znači za Evropu u budućnosti?

Nažalost, prognoza je loša, sa montiranim izborima u Moldaviji, pokušajem Majdana 2.0 u Gruziji, plus državni udar u Rumuniji i uz ignorisanje izbornih rezultata u Francuskoj.

Kako zaključuje Feris - "Evropa se vraća starim fašističkim korenima".

Osim toga, kako zaključuje ovaj politikolog, postoji velika verovatnoća da će i nemački rezultati, na kojima se očekuje uspeh Alternative za Nemačku (AfD) biti poništeni ukoliko rezultat bude u suprotnosti sa željama Brisela i Vašingtona.

Kako funkcioniše evropska postdemokratija

"Dobrodošli u evropsku postdemokratiju", primećuje italijanski politikolog Salvatore Bravo za sajt "Fondacija strateške kulture".

Mi više ne živimo u demokratiji. Rumunski slučaj više nije "slučaj", a "kralj", u ovom slučaju Zapad, jeste go, zaključuje italijanski politikolog, uz konstataciju: "treba da okušamo da spasimo demokratiju u Evropi".

Rumunija, nastavlja Bravo, ponavlja ono što je već doživela Ukrajina. Poništavanje izbora, dodaje on, kako bi se na vlast doveli pronatovski kandidati, zapravo znači stvaranje uslova za građanski rat.

Ali, to je samo novo poglavlje iz inače duge istorije prezira evropskih elita prema narodu. Ponavljanje izbora ili državni udari, poput onog koji se desio u Južnoj Koreji, označava tragični pokušaj da se kontrolišu delovi imperije koji sada koračaju ka stanju trajnog rata.

"Nalazimo se na raskrsnici istorije, ali nemamo političare koji bi mogli da se suoče sa tim", naglašava Bravo.

Oko Rusije trenutno atlantisti izazivaju niz sukoba, a ova strategija bi trebalo da kod Rusa izazove strah. U stvari, to je stara strategija zaokruživanja i slabljenja Evrope i njenih naroda, putem rusofobije.

image