Svet

Kako je Bajden izvukao iz zatvora sudiju koji je za novac slao decu u zatvor

Sudija Majkl Konahan, zbog koga je oko 2.500 maloletnika na osnovu lažnih optužnica završilo u privatnim zatvorima u zemenu za novac, neće odležati kaznu u celosti jer je jedan od 1.499 robijaša kojima je Džozef Bajden umanjio kaznu
Kako je Bajden izvukao iz zatvora sudiju koji je za novac slao decu u zatvorGetty © Kent Nishimura / Stringer

Petnaestogodišnja devojčica napravila je stranicu na društvenoj mreži Majspejs kako bi ismevala pomoćnika direktora škole koju je pohađala. Zbog toga je osuđena na tri meseca zatvora. Presudu je dobila na suđenju koje je trajalo 90 sekundi. I bez prisustva njenog advokata.

Sin Sendi Fonzo osuđen je, zbog manjeg prekršaja sa drogom, na kaznu zatvora tokom završne godine srednje škole. Manji je problem to što je, kao talentovani rvač, ostao bez fakultetske stipendije koja mu se smešila, već to što je iz zatvora izašao depresivan. Toliko depresivan da je izvršio samoubistvo.

Ovi slučajevi deo su skandala "Deca za novac" u čijoj je kriminalnoj šemi bio i sudija iz Pensilvanije Majkl Konahan. Kako je sud utvrdio on je bio deo tima koji je na osnovu lažnih optužbi upućivao maloletnike u zatvor u zamenu za 2,1 milion dolara mita od operatera privatnih zatvora. Konahan je priznao krivicu za reketiranje i osuđen je na 17 godina zatvora. Ali ih neće odležati, jer se za njegovu sudbinu pobrinuo odlazeći predsednik SAD Džozef Bajden. Ovaj ozloglašeni sudija našao se među 1.499 zatvorenika kojima su ublažene kazne.

"Šokirana sam i povređena. Kohanovi postupci su uništili porodice, uključujući i moju, a smrt mog sina tragičan je podsetnik na posledice njegove zloupotrebe moći", rekla je Fonzo za "Ziro hedž".

Sud je utvrdio da je ova šema pogodila više od 2.500 maloletnika, mnogima od njih nije obezbeđen pravni zastupnik, dok su korumpirane sudije kreativno primenjivale zakone kako bi produžili zatvorske kazne. Konahan je 2011. osuđen, ali je 2020, usled pandemije, upućen u kućni pritvor. 

Bajdenova odluka o ublažavanju kazne izazvala je buru kritika, jer mnogi smatraju da šalje pogrešnu poruku o odgovornosti za korupciju i zloupotrebu moći, posebno kad su po sredi deca. Ovaj potez dodatno je pojačao i sumnje u motive i kriterijume za selekciju osoba koje predsednik Amerike pomiluje ili kojima ublaži kazne.

Među onima koji su osudili Bajdenov potez je i demokratski guverner Pensilvanije Džoš Šapiro:

"Čvrsto verujem da je predsednik Bajden potpuno pogrešio i izazvao mnogo bola ovde u severnoistočnoj Pensilvaniji. Konahan zaslužuje da bude iza rešetaka, a ne slobodan", rekao na jednom događaju u rodnom gradu odlazećeg predsednika Skrantonu.

Usred negodovanja iz Bajdenove administracije rečeno je za "Politiko" da nisu uzete u obzir specifičnosti Kohanovog slučaja. Umesto toga, kazne su masovno ublažene svima onima koji su ispunjavali opšte kriterijume. Tako su kazne ublažene osobama koje su bile u kućnom pritvoru zvog prekršaja u vreme pandemije korona virusa, nakon što su vlasti potvrdile da nisu bili nasilni i da nisu povezani sa seksualnim zločinima i terorizmom.

Ali ti površni kriterijumi ostavili su dovoljno prostora da se provuku i ozbiljni zločini. Zato je i republikanska senatorka iz Pensilvanije Lisa Bejker upitala:

"Kako uništavanje života ranjive dece radi ličnog bogaćenja zaslužuje predsedničko pomilovanje?"

Slučaj "Deca za novac" izazvao je nacionalni bes i doveo do prispitivanja privatizacije zatvorskog sistema i korupcije u pravosudnom. U SAD postoji oko 300 privatnih zatvora u kojima se nalazi oko 130.000 robijaša, odnosno osam odsto od ukupnog broja zatvorenika. Nastali su kao odgovor na prenatrpanost u državnim kazamatima, ali je njihov rad često predmet kritika. Kao problemi navode se uslovi u kojima borave zatvorenici, bezbednost, ali i etička pitanja - vezana za profitiranje od zatvaranja ljudi. 

image