Čega se pametan stidi, time se budala ponosi: Zašto se SAD hvale svojom "kulturom ratovanja"?

"Ratoborna država, ma koliko bila velika, na kraju će nestati", glasi deo stare kineske poslovice, piše "Global tajms"

Komandant Marinskog korpusa američke vojske, general Erik M. Smit je na nedavno održanom "Reganovom forumu nacionalne odbrane" izneo tvrdnju da je američka vojska izgradila "kulturu ratovanja" zahvaljujući učešću u ratovima poput onih u Iraku i Avganistanu, dok nasuprot tome, dodao je on, kineskoj vojsci nedostaje ratno iskustvo zbog čega ona može "samo da se hvališe". 

"Mi imamo prednost jer je naša poslednja borba snimljena na nečijem 'ajfonu 14'. Poslednja borba Kineza zabeležena je na ulju i platnu, i to ne bi trebalo da zaborave", poručio je Smit.

Kako navodi "Global tajms", ove istorijske opaske nisu samo produkt neznanja, već ukazuju na "usku sliku" američkog komandanta, koji je iskoristio česte ratove SAD, naročito iskustvo u ubijanju u Iraku i Avganistanu, kako bi omalovažio Narodnooslobodilačku armiju Kine.

"Primedbe oficira američke vojske su još jedna manifestacija američke ratoborne tradicije. Međutim, nositi ratne evidencije kao 'medalju časti' i hvaliti se njima kao dostignućem nije u skladu sa svetskom željom za mirom. Od davnina, najosnovnija želja čovečanstva bila je mir i razvoj. Trenutno je svest među ljudima u zemljama širom sveta o vrednovanju mira i otpora ratu značajno porasla", piše kineski list.

Umesto da beleži "slavna" dostignuća američke vojske u borbi, ono što pomenuti "ajfon 14" pruža moglo bi da bude najdirektniji i dokaz iz prve ruke ratobornosti SAD.

"Američka 'kultura ratovanja' je kultura agresije, a njena istorija nacionalnog razvoja je istorija pljačke, eksploatacije i mešanja kroz ratove", poručuje "Global tajms" i podseća na staru kinesku izreku:

"Ratoborna država, ma koliko bila velika, na kraju će nestati; svet u miru, ako ublaži opreznost od rata, suočiće se sa opasnošću".

Zbog toga, navodi se, Kina je "od davnina promovisala ideju da nikada ne umanjuje opreznost", a osim toga decenijama nije izazvala rat ili sukob, dok istovremeno "pridaje veliki značaj razvoju nacionalne odbrane i podiže svest o mogućim sukobima".

"Sa druge strane, ratobornost SAD je već stvorila trajan i destruktivan uticaj na svetski mir i razvoj. Ova zemlja nikada nije prestala da galami za rat i da prodaje svoje oružje i opremu. Međunarodna zajednica njenu sklonost upotrebi sile za rešavanje problema, često vidi kao na 'ekspanzionističku' i 'hegemonističku'", zaključuje kineski list.