EU odobrila 15. paket sankcija: Na meti ruski tankeri, kineske kompanije i zvaničnici Severne Koreje
Šefovi ministarstva spoljnih poslova Evropske unije odobrili su danas 15. paket sankcija Rusiji, koji uključuje 84 fizička i pravna lica.
Prethodno je šefica diplomatije EU Kaja Kalas potvrdila da će ministri spoljnih poslova EU danas odobriti nove sankcije Rusiji.
Ranije je saopšteno da se radi o 15. paketu ličnih i ekonomskih sankcija "zbog Ukrajine", kao i o prvim personalnim sankcijama u okviru novog režima EU zbog navodne "destabilizacije situacije u inostranstvu".
"Danas će ministri spoljnih poslova odobriti 15. paket sankcija, koji uključuje 'flotu u senci', kao i zvanične predstavnike DNRK i kineskih kompanija", kazala je Kalasova.
Prema njenim rečima, glavne mete novih ograničenja biće ruska flota povezana sa transportom nafte, napomenuvši da će Kina i Severna Koreja biti podvrgnute sankcijama zbog optužbi za saradnju sa Rusijom.
Naime, dve članice EU blokirale su usvajanje paketa zbog nesuglasica oko produžavanja roka za evropske kompanije koje se povlače iz Rusije, navele su neimenovane diplomate, preneo je Rojters.
Međutim, na kraju su ambasadori Evropske unije uspeli da dogovore 15. paket sankcija Rusiji, o čemu je izvestilo mađarsko predsedništvo EU.
Planiramo da uspostavimo kontakt sa novim sirijskim vlastima
Govoreći o situaciji u Siriji, Kalasova je navela da je "danas dala instrukcije najvišem diplomati Unije za Siriju da ode u Damask i uspostavi kontakt sa novim sirijskim vlastima".
Kalasova je rekla novinarima, pre sastanka ministara spoljnih poslova EU u Briselu, da će diplomata danas otići u sirijsku prestonicu, preneo je Rojters.
Ona je prethodno izjavila da EU neće ukinuti sankcije Siriji dok nova vlast u toj zemlji ne osigura da manjine ne budu progonjene, kao i da prava žena budu zaštićena.
Kalasova je dodala da se na današnjem sastanku ministara spoljnih poslova EU u Briselu, na kojem će na dnevnom redu biti situacija u Siriji, neće razgovarati o proširenju finansijske podrške toj zemlji u odnosu na pomoć koju EU već pruža preko agencija Ujedinjenih nacija.
"Novi privremeni lideri Sirije dali su "pozitivne signale", ali to nije dovoljno", ukazala je Kalas.
Rekla je da je "svrgnuti sirijski predsednik Bašar el Asad odgovoran za zločine počinjene u Siriji, navodeći da bi Međunarodni krivični sud (MKS) trebalo da razmotri korake protiv njega".