Svet

Beli luk iz Kine: "Velika pretnja" za SAD

Američke vlasti su takođe koristile pravne mehanizme i ekonomske sankcije protiv kineskih firmi, što je obuhvatalo hapšenja, javne prozivke kineskih kompanija, ali i tužbe za navodno kršenje prava intelektualne svojine i krađu tehnologije
Beli luk iz Kine: "Velika pretnja" za SADGetty © Royalty-free

Kineska medijska grupa podsetila je danas da je američki senator Rik Skot nešto ranije izjavio da beli luk uzgojen u Kini predstavlja "veliku pretnju" po bezbednost hrane u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), te da je Donji dom američkog Kongresa nedavno usvojio Zakon o nacionalnoj odbrani za fiskalnu 2025. godinu koji predviđa zabranu upotrebe kineskog belog luka u vojnim prodavnicama.

Portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova, Mao Ning, tim povodom je izjavila da nikada ne bi mogla pomisliti da će beli luk predstavljati 'veliku pretnju' za SAD.

"Političari u SAD treba da steknu malo više racionalnosti i opšteg znanja, kao i da se oslobode protekcionizma i zloupotrebe državne moći u cilju obuzdavanja razvoja Kine", rekla je Mao Ning.

Američke vlasti do sada su uglavnom ciljale kineske visokotehnološke kompanije, poput Huaveja i ZTE-a, kako bi suzbile navodne tehnološke pretnje koje stižu iz Kine, a takođe su vršile pritisak na svoje saveznike u Evropi i ostalim delovima sveta da se "zaštite" i isključe kineske 5G mreže iz svojih sistema.

Američke vlasti su takođe koristile pravne mehanizme i ekonomske sankcije protiv kineskih firmi, što je obuhvatalo hapšenja, javne prozivke kineskih kompanija, ali i tužbe za navodno kršenje prava intelektualne svojine i krađu tehnologije.

Sjedinjene Američke Države smatraju da bi upotreba kineske tehnologije u sektorima kao što su komunikacije i energetska infrastruktura mogla Kinezima da omogući pristup osetljivim podacima, kao i da ugrozi nacionalnu bezbednost, ali niko nije ni sanjao da će se na "crnoj listi" jednog dana naći i kineski beli luk.

image