Širom istočne obale SAD proteklih nedelja viđen je čitav niz neidentifikovanih letelica, pretpostavlja se dronova, koje su izazvale paniku i teorije zavere koje se kreću od vanzemaljaca, preko "zlih" stranih sila, do tajnog vladinog programa.
Novoizabrani predsednik Donald Tramp prokomentarisao je da odlazeća administracija Džozefa Bajdena krije nešto, dok su iz Bele kuće i FBI poručili da nema razloga za zabrinutost.
"Očigledno, ovo shvatamo veoma ozbiljno. U ovom trenutku nismo identifikovali nikakvu osnovu za verovanje da... postoji bilo kakva kriminalna aktivnost, da postoji bilo kakva pretnja po nacionalnu bezbednost, da postoji neka posebna pretnja javnoj bezbednosti ili da je zlonamerni strani akter umešan u ove bespilotne letelice", rečeno je iz Bele kuće proteklog vikenda.
FBI je bio je manje oprezan u svojim formulacijama: "Mislim da je došlo do malo preterane reakcije" javnosti, naveli su za "Gardijan" iz FBI.
Šta se za sada zna o ovim neidentifikovanim letećim objektima?
U pitanju su dronovi - primećeni u vazdušnom prostoru iznad baze američke mornarice u Nju Džersiju, kao i iznad Njujorka.
Više ovih neidentifikovanih dronova otkriveno je u blizini tri velike vazduhoplovne baze u Velikoj Britaniji, kao i iznad američke vazduhoplovne baze "Ramštajn" u Nemačkoj.
Zvaničnik FBI rekao je medijima da je istražni biro dobio oko 5.000 dojava o dronovima od kojih je manje od 100 bilo vredno dalje istrage.
U SAD postoji skoro 800.000 dronova registrovanih kod Federalne vazduhoplovne uprave (FAA) i otprilike polovina njih se koristi "rekreativno", za zabavu. Veći dronovi se često koriste komercijalno, za istraživanje zemljišta za poljoprivredu ili razvoj infrastrukture, ili za snimanje iz vazduha.
NLO veličine automobila
Moguće je i da su u vazduhu bile druge letelice - avioni i helikopteri, naročito zato što se na nekim snimcima po mrežama čuju mlazni motori i vide prepoznatljiva crvena i zelena svetla putničkih aviona, koja mnogi dronovi nemaju.
Na užurbanim aerodromima, kontrolori letenja postrojavaju avione jedan za drugim, stvarajući iluziju nekoliko letelica koje lebde u vazduhu ili se kreću sporo u koordinaciji. Zvaničnik FBI je rekao da su nedavna viđenja "dronova" u blizini velikih aerodroma odgovarala obrascima prilaza komercijalnih aviona.
U izveštajima se navodi da su neki dronovi bili veličine terenskih vozila, odnosno mnogo veći od onih koje koriste civili.
Teorije (zavere)
Najpopularnija teorija je, s obzirom na fasciniranost Amerikancima NLO, da su u pitanju vanzemaljci koji su došli da izvide situaciju, procene "najmoćniju silu" na Zemlji ili nešto treće. Ova teorija je i prva otpala sa liste.
Druga teorija je da je Iran poslao dronove na SAD. Tu priču je pustio republikanski kongresmen iz Nju Džersija Džef Van Dru koji je rekao, pozivajući se na "veoma visoke izvore", da su dronovi stigli sa glavnog broda iranske mornarice.
"Iran je poslao glavni brod, verovatno pre oko mesec dana, sa ovim bespilotnim letelicama", rekao je on za "Foks njuz" i dodao da se brod "nalazi na istočnoj obali Sjedinjenih Američkih Država".
Pentagon je njegove tvrdnje poslanika, objašnjavajući tokom brifinga za medije da "nema nijednog iranskog broda pored obale Sjedinjenih Država, i da nema takozvanog glavnog broda koji šalje bespilotne letelice ka Sjedinjenim Državama".
Satelitski snimci tri iranska broda koji su navodno primećeni blizu istočne obale SAD pokazali su da su brodovi zapravo bili u Persijskom zalivu, kod južne obale Irana.
Omiljena teorija Britanaca je da je Rusija kriva za misteriozne dronove.
Naime, britanski pukovnik Hejmiš de Breton-Gordon rekao je da je Moskva poslala "spavače" da sprovedu "drsku seriju koordinisanih operacija" i tako "testiraju vodu" i otkriju slabosti britanskih i američkih baza.
Bivši šef Zajedničkog hemijskog, biološkog, radiološkog i nuklearnog puka Ujedinjenog Kraljevstva koji je, inače, istraživao (nedokazane) optužbe "belih šlemova" i Sirijske opservatorije za ljudska prava da je Bašar el Asad koristio hemijsko oružje u Siriji, rekao je da je sličnu taktiku "testiranja" koristio Asad i da to sada radi i Moskva.
Njegove tvrdnje potvrdio je i bivši "lovac na NLO" u ministarstvu odbrane Nik Poup koji je u kombinaciju ubacio i Kinu.
"Neki vojni analitičari kažu da je Kina na nivou - ili čak ispred - SAD u tehnologija dronova. Mnogo se priča o vojnoj trci ka savršenim rojevima dronova koje kontroliše veštačka inteligencija, a kao i uvek sa vojnim tehnologijama, napredak će verovatno biti nekoliko godina ispred onoga što je javno objavljeno", rekao je on "Mejlu".
"Dakle, ideja da Kina ili Rusija sprovode špijunažu nad ključnim američkim vojnim lokacijama i kritičnom nacionalnom infrastrukturom nije toliko nategnuta. Činjenica da su slični upadi bespilotnih letelica na vojne baze u Velikoj Britaniji počeli skoro tačno u vreme kada je britanska vlada odobrila upotrebu oružja dugog dometa 'storm šedou' protiv ruskih meta podržava ovu teoriju". dodao je on.
Poup je objasnio da bi dronovi mogli lako da se lansiraju sa mora, sa komercijalnog broda kojim upravlja strana vlada, ili čak sa podmornice.
I Popup i pukovnik Breton-Gordon su naveli kao potvrdu svojih tvrdi što je "Jantar", ruski istraživački brod, primećen u Irskom moru.
Britanski zvaničnici, ipak, insistiraju da "nema dokaza" da su dronovi povezani sa Rusijom ili nekom drugom "neprijateljskom" zemljom poput Kine ili Irana.
Operacija "lažne zastave"
Teorija koja je popularna, a koju je na neki način podržao i novi američki predsednik, je da je vlada SAD odgovorna za dronove veličine automobila koji lete iznad njihovih vojnih baza u zemlji i inostranstvu.
Na osnovu FAA regulativa, svi dronovi u američkom vazdušnom prostoru (osim malih, "rekreativnih"), moraju da imaju identifikacioni traker šalje operativne informacije i lokaciju koji američke vlasti i vojska mogu da prate, a naročito prate zone iznad baza i zaštićenih područja.
Čak i da neko pokuša da isključi "traker" ili ga skrembluje, SAD imaju dovoljno novca i sofisticirane tehnologije da to prevaziđu i drže na oku neidentifikovanu letelicu.
Zašto bi američka vlada to radila?
Nekoliko je razloga - jedan je da odlazeća administracija Džozefa Bajdena odlučna da maksimalno oteža posao Donaldu Trampu raspirivanjem svih mogućih žarišta u svetu i, potencijalno, izazivanjem svetskog rata.
A onda je strana vlada koja šalje ogromne naoružane dronove koji mogu da izazovu haos u naseljenim oblastima, savršeno žrtveno jagnje.
Drugi razlog je da Vašington priprema agresivnije restrikcije civilnih dronova koji su, kako se vidi iz Ukrajine "budućnost ratovanja", budući da je vazdušni prostor godinama bio "prćija" države i vojske koja ne voli da im se civili mešaju u posao.
A postoji i mogućnost da je u toku "psihološka operacija" vlasti SAD da usvoje novi zakon o vazduhoplovnoj bezbednosti H.R.8610 koji bi FAA dao veća ovlašćenja i prava da hapsi i optužuje civile koji upravljaju "hobi" dronovima pod izgovorom da sprečavaju terorističke aktivnosti.
Indikativno je i da postojeći zakon o dronovima ističe 20. decembra.