Istraga u Rumuniji: Kad pobedi kandidat koji nije po meri EU, ''kriv'' je TikTok

Komisija je odgovorna za obezbeđivanje tačne primene zakona EU o moderiranju sadržaja, Zakona o digitalnim uslugama (DSA) na TikToku, kao i na drugim "veoma velikim platformama", koje su dužne da se pozabave i rizicima izbornih dezinformacija i manipulacija

Evropska komisija (EK) pokrenula je istragu protiv društvene platforme TikTok zbog navodnih dezinformacija povodom predsedničkih izbora u Rumuniji.

Komisija je odgovorna za obezbeđivanje tačne primene zakona EU o moderiranju sadržaja, Zakona o digitalnim uslugama (DSA) na TikToku, kao i na drugim "veoma velikim platformama", koje su dužne da se pozabave i rizicima izbornih dezinformacija i manipulacija, prenosi briselski Euraktiv.

"Moramo da zaštitimo naše demokratije od bilo kakvog spoljnog mešanja. Kad god posumnjamo na takvo mešanje, posebno tokom izbora, moramo delovati brzo i odlučno. Nakon ozbiljnih indicija da su se strani akteri mešali u rumunske predsedničke izbore koristeći TikTok, sada temeljno istražujemo da li je TikTok prekršio Zakon o digitalnim uslugama tako što nije rešio takve rizike", saopštila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Istraga će biti usmerena na TikTokov sistem za preporučivanje sadržaja, posebno na rizike "koordinisane neautentične manipulacije" uz pomoć automatizovanih "bot" naloga, kao i na TikTokova pravila o političkom oglašavanju, navodi se na veb-stranici Evropske komisije.

Nezavisni predsednički kandidat Kalin Đorđesku je u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji osvojio najviše glasova, ali je Ustavni sud Rumunije 6. decembra poništio te rezultate zbog sumnje na mešanje iz inostranstva, preneli su mediji.

Neuspešni kandidat na pomenutim izborima, rumunski premijer Marsel Čolaku iz vladajućih socijaldemokrata, je tada naveo da je "rezultat glasanja Rumuna bio očigledno iskrivljen zbog mešanja iz Rusije".