Tempirana bomba u Siriji: Slabo naoružani Kurdi čuvaju 9.000 pripadnika ISIS-a
Iako je ovih dana teško razlučiti ko je u Siriji rebrendirani terorista, ko strani plaćenik, ko politički zatvorenik, a ko militant koji se sveti, američki zvaničnici naročito su zabrinuti da iz zatvora koji čuvaju Kurdi ne pobegnu pripadnici ISIS-a.
I to njih oko 9.000, kako navodi "Politiko".
Radi se o borcima Islamske države i njihovim porodicama koji su iza brave u improvizovanim zatvorima, pod nadzorom kurdskih snaga koje podržavaju SAD, a koje imaju ograničeno naoružanje. Zatvori su trebalo da budu privremeni, ali njihove matične zemlje ne žele borce nazad.
Nakon pada režima sirijskog predsednika Bašara Asada, povratak ISIS-a u punom obimu mogao bi zavisiti od toga da li SAD i sve slabija grupa saveznika mogu sprečiti njihov bekstvo, navodi se u tekstu.
"Ovo je najbliže što imamo tempiranoj bombi. Ako Turska ne zaustavi napade (na Sirijske demokratske snage), mogli bismo da imamo masovno bekstvo iz zatvora", rekao je visoki američki zvaničnik za borbu protiv terorizma, koji je želeo da ostane anoniman.
Penzionisani general koji je predvodio američku Centralnu komandu od 2016. do 2019. tokom borbe protiv ISIS-a Džozef Vatel kaže da se u suštini radi o terorističkoj vojsci u pritvoru.
"Veoma sam zabrinut", dodaje on.
Većina zatočenih boraca ISIS-a je iz Iraka ili Sirije, ali veliki broj potiče iz Evrope, Centralne Azije i Severne Amerike – uključujući Sjedinjene Države. Neke zemlje su odugovlačile sa repatrijacijom zatvorenika, što je dovelo do višegodišnjeg pravnog vakuuma za oko 9.000 boraca ISIS-a i oko 50.000 drugih ljudi, uključujući žene i decu.
Kurdske grupe, koje sebe nazivaju Sirijske demokratske snage (SDF), bile su jedan od najpouzdanijih saveznika Sjedinjenih Država u Siriji u kampanji protiv ISIS-a, ističe "Politiko". Ali Turska, ključni saveznik u NATO-u, vidi kurdske grupe kao veliku bezbednosnu pretnju. Njene vlastite snage u Siriji pokrenule su nekoliko velikih napada na SDF otkako je Asad ovog meseca izgubio vlast.
Napeta situacija opteretila je kurdske snage dok nastavljaju da se bore protiv milicija koje podržava Turska i aktivnih ćelija ISIS-a.
Ali dogovor je moguć. SDF nastoji da proširi nedavni prekid vatre između svojih boraca i proturskih boraca iznad grada Manbidža na severoistoku Sirije. Državni sekretar Entoni Blinken nedavno je otputovao u Ankaru, u Turskoj, kako bi razgovarao o prekidu vatre uz posredovanje SAD.
Šef SDF-a Mazlum Abdi napisao je u objavi u utorak na Iksu da njegova grupa nastoji da nastavi razgovore, proširi primirje i uspostavi demilitarizovanu zonu "sa preraspodelom bezbednosnih snaga pod nadzorom i prisustvom SAD".
Oko 900 američkih vojnika nalazi se u Siriji kako bi obučavali snage SDF-a. Zvaničnici Pentagona rekli su da nema plana da se pošalje više ili promeni misija onih koji su već tamo.
Ali SAD možda neće želeti da preuzmu vođstvo u rešavanju krize u Siriji, posebno nakon što novoizabrani predsednik Donald Tramp stupi na dužnost sledećeg meseca.
Njegov specijalni predstavnik za Siriju u prvom mandatu Džim Džefri rekao je da veruje da kurdske snage mogu da zadrže kontrolu nad sirijskim zatvorima, bez obzira da li SAD zadržavaju trupe u Siriji ili ne.
S druge strane, demokratski senator Kris van Holen, smatra da "ako želimo da budemo sigurni da su ti kampovi propisno čuvani, mi, Sjedinjene Države, treba da pružimo sirijskim Kurdima uveravanja da ćemo sprečiti Tursku da ih napadne.
Tokom protekle nedelje, SAD su izvele desetine vazdušnih napada na položaje ISIS-a ciljajući na vođstvo grupe. Šef Centralne komande, general Erik Kurila, posetio je američke snage u Siriji i sastao se sa borcima SDF-a pre nego što je odleteo u Bagdad na sastanak sa iračkim liderima.
"Ne bi trebalo da se sumnja: nećemo dozvoliti da se ISIS obnovi i iskoristi trenutnu situaciju u Siriji. Sve organizacije u Siriji treba da znaju da ćemo ih smatrati odgovornim ako budu partneri ili podržavaju ISIS na bilo koji način", naveo je Kurila u saopštenju.