Američke demokrate neće više elektorski koledž: Ukinuti taj izum iz 18. veka
Demokrate u Senatu predložile su ustavni amandman kojim bi ukinuli elektorski koledž i tako obezbedili da predsednik SAD-a bude izabran glasovima naroda.
"Vreme je da se povuče ovaj izum iz 18. veka koji uskraćuje pravo glasa milionima Amerikanaca", izjavio je predsednik Odbora za pravosuđe Senata Dik Durbin u saopštenju za medije.
On je, sa senatorima Brajanom Šacom i Piterom Velčom predložio ovu izmenu nakon što je slična inicijativa prošle nedelje pokrenuta u Predstavničkom domu.
"Ničiji glas ne bi trebalo da vredi više samo zbog toga gde živi. Elektorski koledž je zastareo i nedemokratski. Vreme je da ga ukinemo", rekao je Šac u saopštenju za medije.
Durbina je u svom saopštenju napomenuo da je pokušao da ukine elektorski koledž još 2000. godine.
"Osim pet predsedničkih izbora pobednik svih je dobio i najviše glasova. Dva od tih pet slučajeva desila su se u poslednjih 25 godina, dajući predsedničku funkciju kandidatima koje je većina birača odbacila", navedeno je u saopštenju.
Ovo se odnosi na Džordža Buša 2000. i Donalda Trampa 2016. Na poslednjim predsedničkim izborima, Tramp je osvojio 49,9 odsto glasova u poređenju sa 48,8 procenata koje je osvojila Kamala Haris.
Korisnici društvenih mreža podsetili su da je Tramp 2012. izjavio da je elektorski koledž "katastrofa za demokratiju", dok je 2019. rekao da "shvata da je elektorski koledž daleko bolji". Njegovu genijalnost tada je objasnio time "što morate osvojiti glasove u mnogim državama da biste pobedili", dodajući da bi bez njega manje države izgubile političku moć.
Ukidanje elektorskog koledža putem ustavnog amandmana zahtevalo bi odobrenje na državnom i nacionalnom nivou. Šanse za uspeh ove operacije su male naročito zbog toga što će u Kongresu biti dominantni republikanci.