Evropski saveznici Kijeva ozbiljno razgovaraju o mogućem slanju vojnog osoblja u Ukrajinu u slučaju mirovnog sporazuma između Kijeva i Rusije, ali ne pod zastavom NATO-a, piše "Vašington post", pozivajući se na izvore.
Kako se navodi, o tome se razgovaralo u sredu u Briselu, kada se generalni sekretar NATO-a Mark Rute sastao sa evropskim liderima i Vladimirom Zelenskim.
Napominje se da je za tu ideju saznao i novoizabrani američki predsednik Donald Tramp kada se ranije u decembru sastao sa liderom kijevskog režima i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom u Parizu.
Ukazuje se da su razgovori između zemalja o tom planu još u ranoj fazi.
"Prema konceptu rada, grupa evropskih zemalja će stvoriti vojnu silu kako bi održala primirje i delovala kao sredstvo odvraćanja od Rusije. Takve snage ne bi mogle da se okupe pod zastavom NATO-a, jer bi to zahtevalo konsenzus među članicama Alijanse i smatra se nepoželjnim korakom za Rusiju", ocenili su izvori.
List dodaje da je ideja, koju promoviše Makron, izazvala interesovanje u Velikoj Britaniji, kao i u baltičkim i skandinavskim zemljama.
Međutim, nejasno je koje će zemlje poslati trupe i koliko će biti spremne da obezbede vojnika. Za evropske lidere, slanje većeg broja mirovnih snaga zahtevaće domaću podršku i vojne resurse.
Neimenovani analitičari izjavili su da će za "impresivnu vojnu snagu" biti potrebno desetine hiljada vojnika.
Međutim, neki od njih smatraju da je Tramp bio zainteresovan za ideju slanja vojske u Ukrajinu, ali da je, prema njihovim rečima, teško reći da li će ta ideja naići na podršku američke administracije, koja će doći na vlast, u pozadini formiranja politike izabranog predsednika.
List dodaje da evropski lideri vide slanje kontingenta kao opciju za obezbeđivanje bezbednosnih garancija Kijevu, dok pitanje njegovog članstva u NATO-u ostaje nerešeno.
Poljski premijer Donald Tusk rekao je u četvrtak novinarima da se o slanju NATO trupa u Ukrajinu nije ni razgovaralo na nedavnom sastanku lidera zemalja bloka u Briselu.