Kampanja Đorđeskua na TikToku ipak plaćena novcem Nacionalno-liberalne partije?

Navodno je "Kesington komunikejšn" angažovala 130 influensera, ali tvrde da je "forma koju su oni generisali pretrepela neke izmene, a za koje oni nisu odgovorni i nisu bili svesni da je zahtev došao od predstavnika stranke"

Kampanja rumunskog predsedničkog kandidata Kalina Đorđeskua na TikToku, za koju se tvrdilo da je finansirana iz Rusije, zapravo je plaćena novcem Nacionalno-liberalne partije, saznaje istraživački sajt "Snup" (Snoop) iz poverljivih izvora, prenosi "Hot njuz".

Kako se navodi u tekstu, "Kesington komunikejšn" je angažovala 130 influensera, ali tvrde da je "forma koju su oni generisali pretrepela neke izmene, a za koje oni nisu odgovorni i nisu bili svesni da je zahtev došao od predstavnika stranke". "Kensigton kaže da je "haštag" koji je odabrala njihov kompanija bio "uravnoteženost i ozbiljnost", ali da je neko promenio "haštag". 

Na pitanje "Snupa" zašto je i dalje stranka nastavila da plaća kampanju, ako je neko promenio, nisu odgovorili, navodi se u tekstu.

"Kampanja Đorđeskua na TikToku je prikupila 2,4 miliona pregleda, u okviru koje su "influenseri opisali Đorđeskua prema scenariju, koristeći karakteristike, odnosno njegova uputstva", navodi se u tekstu.

Rumunski predsednik Klaus Johanis nedavno je izjavio da su predsednički izbori poništeni zbog "suptilne i složene" strane investicije i priznao da "nema dovoljno direktnih dokaza koji bi dozvolili da imenuje Rusiju kao poreklo intervencije". 

"Znamo šta se desilo, ali je komplikovano direktno označiti Rusiju. U sajber prostoru je veoma komplikovano pripisati krivicu za sajber napade Rusiji. Ali takvi napadi imaju takvu složenost, pa je jasno da samo državni akteri mogu da ih izvedu, a u ovom slučaju to je bila Rusija", sumnja Johanis. 

SAD su početkom meseca, pozvale su na detaljnu istragu o "potezima Moskve da utiče na predsedničke i parlamentarne izbore u Rumuniji", nakon što su dokumenti s kojih je skinuta oznaka tajnosti 4. decembra otkrili da je ta zemlja bila meta "agresivne hibridne ruske akcije" koja je dovela do prošlomesečne iznenadne pobede proruskog kandidata krajnje desnice.

Prethodno se za kampanju Đorđesku tvrdilo da je identična kampanji "Brat za brata" koju je "sprovodila Rusija u Ukrajini".