Glavni razlog diplomatskog sukoba Slovačke i Ukrajine je zarada od jeftinih (ruskih) energenata, rekao je visoki ukrajinski zvaničnik za "Politiko".
Kijev je protekle sedmice odbacio mogućnost da nastavi da dozvoljava Moskvi da isporučuje gas u zemlje poput Slovačke i Mađarske nakon što dugoročni ugovor o tranzitu sa ruskim državnim energetskim gigantom "Gaspromom" istekne.
Međutim, ukrajinski zvaničnik blizak Vladimiru Zelenskom kaže da Slovačka zarađuje oko 500 miliona dolara godišnje prodajom ruskog gasa, dok se istovremeno protivi spoljnopolitičkim ciljevima Ukrajine.
"Mi stalno tražimo sankcije protiv ruske nuklearne industrije", rekao je neimenovani zvaničnik. Slovački premijer Robert "Fico je među onima koji blokiraju te sankcije... i jedan je od ključnih blokatora nastojanja (Ukrajine) da se pridruži NATO-u".
Fico, koji se zajedno sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom zalaže za bliže odnose sa Moskvom, optužio je Zelenskog da mu je ponudio "500 miliona evra ruske imovine" da podrži zahtev Kijeva za članstvo u NATO. "Naravno, rekao sam 'nikad'", rekao je premijer.
Uzvraćajući na te tvrdnje, ukrajinski zvaničnik je rekao da su reči Zelenskog izvučene iz konteksta i da Slovačka mora da pronađe alternativne izvore gasa, kao druge zemlje EU.
"Tada mu je Zelenski ponudio da se dogovori sa našim partnerima i rekao da ćemo nadoknaditi Ficu njegove gubitke, a zauzvrat će nam pomoći u našoj nacionalnoj bezbednosti i podržati nas i NATO. Rekao je 'ne'", objasnio je ukrajinski zvaničnik.
Prema njegovim rečima, slovački premijer je odbacio predloge za tranzit bilo kog drugog gasa osim ruskog jer je zarada očigledno prioritet nacionalne bezbednosti.
"Vidite, ovde se uopšte ne radi o bezbednosti", rekao je zvaničnik.
Fico je pitao zašto bi Slovačka gubila novac jer je Ukrajina u sukobu, podsetio je zvaničnik i dodao da je Zelenski "postao emotivan jer je to nemoralno reći".
"Ukrajina gubi ljude zbog Rusije, a Fico želi da zaradi paušalno i pomogne Rusiji da finansira rat", rekao je zvaničnik.
Sporazum koji omogućava ruskom "Gaspromu" da šalje gasp reko Ukrajine ističe 1. januara 2025. U intervjuu za "Politiko", novi komesar EU za energetiku Dan Jorgensen rekao je da se blok "sprema" za tu situaciju i da to nije neko "iznenađenje".
Međutim, grupa velikih centralnoevropskih energetskih kompanija ove nedelje je poslala pismo predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen tražeći produženje sporazuma, dok su Fico i Orban održali sastanke sa stranim kolegama kako bi pokušali da obezbede kontinuiran pristup snabdevanju.
Orban je proteklog vikenda rekao da Budimpešta pokušava da pregovara o situaciji u kojoj bi ruski gas bio preimenovan u mađarski pre nego što pređe granicu sa Ukrajinom, paralelno sa sličnom rupom koju koristi da zadrži pristup jeftinoj ruskoj nafti.
Zelenski je, međutim, odbacio zahteve da se obnovi sporazum. "Malo je sramotno govoriti o novcu jer gubimo ljude", rekao je on na sastanku u Briselu u četvrtak.
Ruski predsednik Vladimir Putin je takođe rekao da ne očekuje da će sporazum biti obnovljen.