Predsednik Paname poručio Trampu: Panamski kanal je naš i oko toga nema pregovora
Predsednik Paname Hose Raul Mulino poručio je da Panamski kanal pripada njegovoj državi i da oko toga neće biti pregovora. Kako je istakao u objavi na društvenoj mreži Iks, "svaki kvadratni metar Panamskog kanala i njegove okoline pripada Panami i tako će biti i u budućnosti".
Mulino se obratio naciji zbog najave novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da bi Amerika ponovo mogla da preuzme kontrolu nad Panamskim kanalom, vitalnim plovnim putem koji godišnje doprinosi milijardama dolara panamskoj ekonomiji i služi kao ključna arterija za globalnu trgovinu.
"Svaki državljanin Paname, ovde ili bilo gde u svetu, nosi to u srcu. To je deo naše istorijske borbe", poručio je Mulino na Iksu.
Tramp je prethodno izjavio da bi kontrola nad plovnim putem koji kroz Panamu spaja Atlantski i Tihi okean trebalo da se vrati Vašingtonu, zato što Panama nameće, kako kaže, nepravedne naknade za američke brodove koji prolaze kroz Panamski kanal.
"Ako se ne poštuju principi, i moralni i pravni, ovog velikodušnog gesta davanja, onda ćemo zahtevati da se Panamski kanal vrati Sjedinjenim Američkim Državama. U potpunosti. Brzo i bez pitanja", rekao je Tramp, upozoravajući zvaničnike u Panami da "se ophode u skladu s tim".
Tramp je takođe izjavio da nikada neće dozvoliti da kanal padne u "pogrešne ruke", odnosno u kineske, ističući da je "bezbedni Panamski kanal od ključnog značaja za američku trgovinu i brzo raspoređivanje mornarice od Atlantika pa sve do Pacifika".
Tramp je na društvenim mrežama podelio sliku američke zastave iznad uskog plovnog puta sa natpisom "Dobro došli u kanal Sjedinjenih Američkih Država!".
Mulino je oštro odbacio ove tvrdnje, navodeći da se cene naknada određuju javno i transparentno i da se vodi računa o tržišnim uslovima, međunarodnoj konkurenciji, operativnim troškovima i potrebama održavanja.
Panamski kanal, koji su SAD završile 1914. godine, vraćen je Panami prema sporazumu iz 1977. koji je potpisao demokratski predsednik Džimi Karter. Panama je preuzela punu kontrolu nad njim 1999. godine.
"Kanal je postao izvor nacionalnog ponosa, a njime upravljaju kvalifikovani panamski profesionalci koji obezbeđuju njegov siguran, kontinuiran, efikasan i profitabilan rad", dodao je predsednik.
Takođe doprinosi milijardama dolara privredi centralne Amerike godišnje i služi kao ključna arterija za globalnu trgovinu.
"Panama poštuje druge nacije i zahteva poštovanje!", zaključio je Mulino, navodeći da nastoji da sačuva dobre odnose sa dolazećom vladom SAD po pitanjima kao što su trgovina drogom, terorizam, organizovani kriminal i ilegalna migracija, ali da se o neutralnosti kanala "ne može pregovarati".