Američki Kongres otkrio: Tramp ostvario gubitak od 53 miliona dolara za šest godina

Preduzeća nekadšnjeg predsednika SAD ostvarila su profit u samo dve od šest godina između 2015. i 2020, godine, otkrio izveštaj Predstavničkod doma

Bivši američki predsednik Donald Tramp platio je ukupno 1,8 miliona dolara saveznog poreza na dohodak od 2015. do 2020. godine, pošto je u tom periodu koji pokriva veći deo njegovog predsedničkog mandata prijavio gubitke od oko 53 miliona dolara.

Detalje u vezi sa Trampovim porezima objavio je ranije ove nedelje posebni komitet Predstavničkog doma, koji predvodi grupa demokratskih kongresmena, nakon više od četiri godine pravnih peripetija. Očekuje se da će još detalja biti objavljeno u narednih nekoliko dana, prenosi "Fajnenšel tajms".

Sažetak, koji je sastavio nepartijski Zajednički komitet za oporezivanje američkog kongresa, pokazao je da Tramp nije prijavio prihod koji podleže oporezivanju tokom 2015, 2016, 2017 i 2020. godine, tokom kojih je prijavio gubitke u vrednosti od 82 miliona dolara. Tokom dve godine u kojima je prijavio oporezive prihode, oni su iznosili ukupno 29 miliona dolara, navodi britanski list.

Dokumenti pokazuju u kojoj meri je Tramp koristio smanjenja poreza i prijavljivanje gubitaka kako bi smanjio količinu poreza koju mora da plati, i to u trenutku kada se nalazi na vrhuncu svoje političke karijere. Zajednički komitet rekao je da "nema stav" o tome da li je Tramp trebalo da plati veći ili manji porez u tom periodu, ali je zabeležio niz stavki na listi Trampovih poreskih prijava, naglašava "Fajnenšel tajms".

Među njima se nalazi prihod od kamata na kredite koji su dati Trampovoj deci, uključujući Ivanku Tramp, Erika Trampa i Donalda Trampa mlađeg, Zajednički komitet tvrdi da se "postavlja pitanje da li su ove pozajmice date u kao obični krediti između dve jednake strane, ili je reč o prikrivenim poklonima koji bi mogli da aktiviraju klauzulu o oporezovanju poklona i koji ne potpadaju pod propise o smanjenju kamata".

Kao i mnogi investitori u sektoru nekretnina, Trampova preduzeća strukturisana tu tako da se svi prihodi koje ona ostvare oporezuju tek nakon što budu uplaćeni na  Trampov lični račun.

Izveštaj pokazuje da su Trampova preduzeća tokom nekoliko godina prijavila "ili potpuno nepostojanje bruto prihoda, ili bruto prihode i rashode koji su u potpunoj ravnoteži, pa se postavlja pitanje da li je reč o regularnim poslovnim aktivnostima, ili su tu uračunati i troškovi za privatne aktivnosti i hobije", navodi britanski list.

Predsednik komiteta Predstavničkog doma koji istražuje Trampove poreske obaveze, demokrata Ričard Nil, rekao je da se taj komitet bavi Trampovim porezima pošto "Poreska uprava SAD nije uspela da izvrši svoje obaveze nadzora poreskih prijava bivšeg predsednika dok je on bio u Beloj kući".

"Četiri godine komitet razmatra kako Poreska uprava sprovodi savezne poreske zakone protiv predsednika, i obezbeđuje njihovo poštovanje od strane predsednika“, rekao je on u utorak uveče, navodi "Fajnenšel tajms".

"Predsednik nije obični poreski obveznik. On ima moć i uticaj koju nema ni jedan drugi Amerikanac. A sa velikom moći dolazi i velika odgovornost", dodao je on.

Republikanci su kritikovali objavljivanje ovog izveštaja, tvrdeći da je politički motivisan.

"Ja sam duboko zabrinut osipanjem poverljivosti poreskih obveznika, kao i opasnim presedanima koje objava ovog izveštaja postavlja, koja podriva poverenje kako u naše zakone o oporezivanju, tako i u zakonodavnu granu vlasti", rekao je republikanski senator iz Ajdaha i vođa republikanca u odboru za finansije američkog senata Majk Krapo.