Kontraudar: Posle Bajdenovih pomilovanja, Tramp poručuje da neće imati milosti za najgore ubice
Novoizabrani predsednik Donald Tramp obećao je da će "energično sprovoditi" smrtnu kaznu nakon što je predsednik Džozef Bajden preinačio kazne većini ljudi koji su osuđeni na smrt, delimično kako bi sprečio Trampa da pogura njihova pogubljenja.
Tramp je u ponedeljak kritikovao Bajdenovu odluku da promeni kazne za 37 od 40 osuđenih na doživotni zatvor bez uslovnog otpusta, tvrdeći da je to besmisleno i da vređa porodice žrtava. Bajden je rekao da je preinačavanje njihovih kazni u doživotni zatvor u skladu sa moratorijumom nametnutim na federalna pogubljenja u slučajevima koji nisu terorizam i masovna ubistva motivisana mržnjom.
"Džo Bajden je upravo preinačio smrtnu kaznu za 37 najgorih ubica u našoj zemlji. Kada čujete dela svakog od njih, nećete verovati da je to uradio. Nema smisla. Rodbina i prijatelji su dodatno razoreni. Ne mogu da veruju da se ovo dešava", napisao je Tramp na svoj društvenoj mreži Trut soušl.
Predsednici uobičajeno nisu uključeni u određivanje ili preporuku kazni koje savezni tužioci traže za optužene, iako je Tramp dugo tražio direktniju kontrolu nad operacijama Ministarstva pravde.
Novoizabrani predsednik je napisao da će ih uputiti da sprovode smrtnu kaznu "čim budem inaugurisan", ali je bio nejasan o tome koje konkretne radnje može da preduzme rekavši da će to biti u slučajevima "nasilnih silovatelja, ubica i čudovišta".
On je istakao slučajeve dvojice muškaraca koji su bili osuđeni na smrtnu kaznu zbog ubistva žene i devojke, priznali su da su ubili više, a Bajden im je preinačio kazne.
Tokom kampanje, Tramp je često pozivao na proširenje savezne smrtne kazne - uključujući one koji ubijaju policajce, one koji su osuđeni za trgovinu drogom i ljudima, i migrante koji ubijaju američke građane.
Većina Amerikanaca podržava smrtnu kaznu za ljude osuđene za ubistvo, pokazuju godišnje ankete koje decenijama unazad sprovodi Galup, ali podrška je opala u poslednjih nekoliko godina. Oko polovine Amerikanaca je bilo za u oktobarskoj anketi, dok je otprilike 7 od 10 Amerikanaca podržalo smrtnu kaznu za ubice 2007.
Pre Bajdenove promene, bilo je 40 federalnih osuđenika na smrt u poređenju sa više od 2.000 koji su osuđeni na smrt u pojedinačnim državama.
Što se tiče onih koje je Bajden pomilovao, jedan od muškaraca kojeg je Tramp istakao u svojoj rekaciji na ovu odluku je bivši marinac Horhe Avila Torez, koji je osuđen na smrt zbog ubistva mornara u Virdžiniji, a kasnije se izjasnio krivim za ubistvo osmogodišnje i devetogodišnje devojčice u parku u predgrađu Čikaga nekoliko godina ranije.
Drugi muškarac, Tomas Stiven Sanders, osuđen je na smrt za otmicu i ubistvo 12-godišnje devojčice u Luizijani, nekoliko dana nakon što je upucao njenu majku u nacionalnom parku u Arizoni. Sudski zapisnici pokazuju da je priznao oba ubistva.
Neke porodice žrtava izrazile su gnev zbog Bajdenove odluke, ali se predsednik suočio sa pritiskom grupa koje su zagovarale da oteža Trampu povećanje upotrebe smrtne kazne za savezne zatvorenike. ACLU i Konferencija katoličkih biskupa SAD bile su neke od grupa koje su pozdravile ovu odluku.
Bajden je ostavio tri savezna zatvorenika da se suoče sa pogubljenjem. Oni su Dilan Rof, koji je ubio devet crnih članova crkve Majke Emanuela AME u Čarlstonu, Južna Karolina, Džohar carnajev koji je izveo bombaški napad na Bostonskom maratonu 2013. i Robert Bovers, koji je 2018. godine ubio 11 vernika u sinagogi Drvo života u Pitsburgu.