Više hiljada demonstranta izašlo je u utorak na ulice širom Sirije u znak protesta zbog paljenja božićne jelke, dve nedelje nakon svrgavanja dotadašnjeg predsednika Bašara Asada.
Protesti su izbili nakon što se društvenim mrežama proširio video na kojem se vidi kako dvojica maskiranih muškaraca pale božićno drvce u ponedeljak uveče na glavnom trgu Sukvajlabija, većinski hrišćanskog grada u provinciji Hama.
Islamistička grupa koja je ranije ovog meseca predvodila svrgavanje dotadašnjeg predsednika Bašara Asada, Hajat Tahrir el-Šam (HTŠ), rekla je stanovnicima Sukvajlabije da muškarci koji su zapalili božićnu jelku "nisu Sirijci".
Predstavnici HTŠ-a rekli su da će vandali biti uhvaćeni i kažnjeni, a jelka će biti obnovljena. Bi-Bi-Si je citirao izveštaje da je predstavnik HTŠ-a podigao krst kako bi pokazao poštovanje prema stanovnicima hrišćanskog grada.
Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sedištem u Londonu izvestila je da su vandali zaista stranci, članovi manje islamističke pobunjeničke grupe pod nazivom Ansar el-Tavhid. Grupa je formirana 2018. od ostataka Jund el-Akse, grupe vezane za ISIS, a koja se borila sa HTŠ-om, koji je i sam rebrendiran.
HTŠ je na kraju porazio i apsorbovao Ansar el-Tavhid u svoje redove. Tokom svojih kratkih godina kao nezavisne grupe, ideologija Ansar el-Tavhida naginjala je ka Al Kaidi, a grupa je često bila optuživana da je njihov proksi.
Lokalni sirijski mediji tvrde da su muškarci sa kapuljačama koji su zapalili božićnu jelku uzbekistanski militanti regrutovani u redove Ansar el-Tavhida.
Sirijski hrišćani nisu verovali uveravanjima HTŠ-a, pa su u utorak rano ujutru krenuli u protestni marš u Damask, zahtevajući od novog režima zaštitu i jednaka prava.
"Ako nam nije dozvoljeno da živimo svoju hrišćansku veru u našoj zemlji, kao nekada, onda više ne pripadamo ovde", rekao je jedan demonstrant za AFP.
Grupa demonstranata koja je protestvovala u četvrti Kasa u Damasku pozvala je HTŠ da protera sve strane borce iz Sirije.
Paljenje božićne jelke izazvalo je zabrinutost među hrišćanskom zajednicom u Siriji, koja je postala mnogo manja tokom dugog građanskog rata pošto su ISIS i druge islamističke grupe ubijale hrišćane i proterivale ih iz njihovih domova. Grupe povezane sa Islamskom državom i Al Kaidom sistematski su uništavale čitava sela.
Mnogi hrišćani su se plašili da će se pobednički pobunjenici okrenuti protiv njih, jer su ih doživljavali kao pristalice Asadovog režima.
Nedelju dana pre paljenja božićne jelke, nepoznati naoružani ljudi pucali su na grčku pravoslavnu crkvu u Hami, razbili nadgrobne spomenike na crkvenom groblju i pokušali da ukradu krst. Sirijske islamističke grupe vozile su se kroz hrišćanske kvartove u Damasku puštajući džihadističku propagandu sa zvučnika, i postavljale pretnje da će dokrajčiti sirijsku hrišćansku zajednicu na društvenim mrežama.
Demonstranti su takođe tvrdili da je hrišćanska imovina ukradena ili vandalizovana u hrišćanskim gradovima i hrišćanskim četvrtima gradova kao što su Hama i Damask.
Episkop Endrju Bahi iz Sirijske pravoslavne crkve Svetog Đorđa rekao je Rojtersu da je HTŠ brzo reagovao da zaustavi nepoznatu grupu koja je vozila oklopno vozilo kroz hrišćanski deo Damaska sa pretećom porukom ispisanom na vetrobranskom staklu, ali je rekao da su gradski hrišćani i dalje nervozni zbog teško naoružanih islamista koji šetaju njihovim ulicama.
Mnogi od tih boraca su verovatno lojalni džihadističkim grupama koje su počinile zločine nad hrišćanima tokom građanskog rata.
Božićna jelka je, prema Bliskoistočnom institutu za medijska istražovanja (MEMRI) obnovljena u utorak uveče i ponovo upaljena.
Si-En-En je izvestio da je vlada koju predvodi HTŠ proglasila sredu i četvrtak za državne praznike i neradne dane i da nije uvela nikakva ograničenja na proslavu Božića. Ipak, jedan stanovnik Damaska rekao je za američku televiziju da ima hrišćana koji su ostali kod kuće i plaše se da javno proslavljaju Božić u strahu od naoružanih militantnih pojedinaca.