Američki milijarder Ilon Mask potvrdio je da i dalje važi njegova ponuda od milijardu dolara kako bi "Vikipedija" promenila ime u "Dikipedija".
Jedan korisnik Iks-a se prisetio Maskove ponude, na šta je on odgovorio:
"Tačno. Ponuda i dalje važi".
Ranije ove godine, Mask je tvrdio da je Vikipedija "oštećena" i naveo da treba da se "popravi", a usled optužbi da veb-stranica dozvoljava članke koji označavaju republikance i novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa kao "fašističke" i da promovišu levičarske narative dok prikazuju desnice u negativnom svetlu. On je tvrdio da enciklopediju kontrolišu ekstremno levičarski aktivisti i pozvao ljude da prestanu sa donacijama.
Mask je takođe upitao i zašto fondacija "Vikimedija" traži velike količine novca, tvrdeći da "to svakako nije potrebno za rad Vikipedije".
Organizacija je saopštila da je 2022. "Vikimedija" ostvarila 154 miliona dolara prihoda i 145 miliona dolara rashoda.
U oktobru, dok je objavljivao fotografiju molbe za donaciju "Vikipediji", Mask je napisao: "Daću im milijardu dolara ako promene ime u Dikipedija", i nazvao to "čvrstom ponudom".
U međuvremenu, studija koju je sproveo Institut Menhetn, otkrila je da je tendencija "Vikipedije" da negativno prikazuje desničarske političke ličnosti počela da utiče na modele veštačke inteligencije koji prikupljaju podatke iz onlajn enciklopedije.
U izveštaju se navodi da su pronađene "preovlađujuće asocijacije negativnih emocija sa desničarskim javnim ličnostima i pozitivne emocije sa levičarskim", što kako tvrde, dokazuje "političku pristrasnost ugrađenu u članke na Vikipediji".
Prošlog meseca, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je izjavila da je enciklopedija u svojim istorijskim i političkim člancima, pružila jednostrano i često pristrasno tumačenje događaja, koji "skoro uvek odražavaju i isključivo zapadnjačko orijentisanu tačku gledišta i sadrže direktne falsifikate".