Svet

Kad diplomatska večera krene po zlu: Kako je Moskva izvršila udar na NATO ruskom salatom

Deo protokola međunarodnih poseta uvek podrazumeva i zajednički obrok, a hrana koja će se poslužiti pažljivo se bira. Svaki pogrešan zalogaj može skupo da košta
Kad diplomatska večera krene po zlu: Kako je Moskva izvršila udar na NATO ruskom salatomwww.globallookpress.com © Andrey Arkusha, Андрей Аркуша

Mudrost da put do čovekovog srca vodi preko stomaka često se koristi u političke svrhe. Diplomatske večere idealna su prilika da se ublaže zategnuti bilateralni odnosi ili da se smanje politički udari.

Izbor menija često je svojevrsna umetnost koja služi kako bi se udovoljilo gastronomskom ukusu svih međunarodnih zvanica. Međutim, brojni su primeri kada su diplomatske večere završene političkim incidentima. Briselski sajt "Politiko" izabrao je šest takvih događaja.

Ruska salata na Samitu NATO-a

Severnoatlanska alijansa održala je 2022. godine samit u Madridu, neposredno nakon početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini. Međutim, glavno jelo sa menija izazvalo je, malo je reći, pravu pometnju.

Španci su za ručak poslužili Ensaladilla russa, odnosno rusku salatu, koja je i u Srbiji jedno od omiljenih jela, posebno tokom praznika.

Kako je ključna tačka na dnevnom redu bila vojna pomoć Ukrajini, ovaj deo jelovnika izazvao je oštre poglede i podizanje obrva.

Ipak, da stomaci ne znaju za antiruske sankcije, postalo je jasno kada se ruska salata razgrabila, a sledećeg dana isto jelo u meniju je preimenovano u "tradicionalna salata", piše "Politiko".

Nakon toga mnogi restorani širom Španije preimenovali su rusku salatu u znak solidarnosti prema Kijevu.

Žak Širak protiv britanske kuhinje

Bivši francuski predsednik Žak Širak otvoreno je rekao da ne voli britansku kuhinju o kojoj je čak govorio sa nipodaštavanjem.

"Ne možete da verujete ljudima koji kuvaju tako loše. Posle Finske, to je zemlja sa najgorom hranom", rekao je Širak na sastanku u Rusiji 2005. godine.

Kako je dodao, jedina stvar koju su Britanci ikada dali evropskoj poljoprivredi je kravlje ludilo.

Godinama kasnije, 2019. godine, tokom francusko-britanskog samita, Širak je ublažio svoj stav.

"Engleska kuhinja – u početku mislite da je sranje, a onda požalite što nije", rekao je on tokom večere na kojoj je Toni Bler hvalio britanske delicije.

Berluskonijeva pica

Bivši italijanski premijer Silvio Berluskoni jednom prilikom uvredio je finsku kuhinju rekavši da Finci "jedu samo dimljene irvase".

Svoj smisao za humor pokazao je finski lanac pica Kotipica koji je napravio "Berluskonijevu picu", prelivenu crnim lukom, pečurkama i dimljenim irvasima.

Osveta Italijanima vratila se na međunarodnom takmičenju pica u Njujorku, kada je Berluskonijeva pica nadmašila takmičarsku picu iz Italije.

Sa humora, ovaj spor preselio se i na ozbiljniji teren, pa se vodila bitka gde će biti sedište Evropske agencije za bezbednost hrane.

Sve je kulminiralo zastojem odnosa Finske i Italije, a tačka na spor je stavljena tako što je za sedište izabrana italijanska Parma.

Povraćanje Džordža Buša

Možda i najgori diplomatski gastronomski incident desio je nekadašnjem američkom predsedniku Džordžu Bušu Starijem.

On se 1992. godine onesvestio i ispovraćao po bivšem japanskom premijeru Kičiju Mijazaveu. Sve se odigralo između drugog i trećeg jela tokom državne večere u premijerskoj rezidenciji i to u prisustvu 135 diplomata.

"Samo me otkotrljajte ispod stola dok se večera ne završi", rekao je Buš svom lekaru koji je bio uz njega na večeri.

Ovaj diplomatski gaf poslužio je Japancima da skuju novu žargonsku reč "bušusuru", što znači "uraditi Bušovu stvar", odnosno povratiti.

Sudar gastronomskih kultura

Bivši francuski predsednik Fransoa Oland, inače ljubitelj vina, otkazao je planirani ručak sa predsednikom Irana Hasanom Rohanijem u Parizu 2016. godine jer je iranski predsednik zatražio da za stolom ne bude posluživano vino.

Gosti iz Irana insistirali su da bude spremljeno meso po halal standardu, kao i obrok bez vina što je u skladu sa verskim pravilima, odnosno zabranom alkohola u Iranu.

Tako je za diplomatskim stolom došlo do sudara gastronomskih kultura, jer je vino oslonac francuske kuhinje, a domaćini su odbili da popuste svojim gostima.

Jelisejska palata je odlučila ponudi delegaciji doručak bez alkohola, ali je to Iran odbio rečima da je to "previše jeftino".

Lula ostao gladan

Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva kritikovao je kvalitet i veličinu porcija koje su mu poslužene tokom poseta dvema svetskim kulinarskim prestonicama: Parizu i Rimu.

Lula se požalio da ne uživa u hrani na zvaničnim državnim večerama jer je sve "sićušno i ograničeno".

"Ne postoji velika tacna na kojoj možete da izaberete i dobijete ono što želite. Iskreno, ne mogu da se naviknem na ovo. Potrebna mi je količina, možda je u pitanju proždrljivost sa moje strane, ali volim kvantitet", rekao je Lula.

image