Na čelu Evropske unije je Evropska komisija (EK), koju niko nije birao, a na čelu EK je njena šefica Ursula fon der Lajen, čije je saradnike evropski ombudsman Emili O'Rejli uporedila sa "moćnim konsiljerima", koristeći terminologiju iz čuvenog filma "Kum" Frensisa Forda Kopole.
Film Kopole bavi se istorijom prljavih poslova američke mafije. Slična atmosfera korupcije i tajnosti vlada i u najvišem izvršnom organu EU. O'Rejlijeva je za "Politikov" podkast "EU konfidenšl" izjavila i da se tokom svog mandata nikada nije srela sa Ursulom fon der Lajen i da je zbog toga veoma frustrirana.
Fon der Lajenova je došla na mesto šefice EK sa mesta nemačke ministarke odbrane, gde je za sobom ostavila trag afera koje nikad nisu rasvetljene. Kao predsednica EK, Fon der Lajenova je sklapala sumnjive ugovore sa američkim farmaceutskim kućama, poput "Fajzera". Ni ova afera nikad nije dobila sudski epilog.
Cinici bi rekli: "Pa šta? Upravo zato je i postavljena na funkciju predsednice EK."
Zapadni mediji su 5. decembra objavili da se bivši komesar za pravosuđe EU Didije Rejnders desetak godina bavio sumnjivim poslovima sa srećkama u Belgijskoj nacionalnoj lutriji. Reč je o pravoj kriminalnoj šemi pranja novca. Rejnders je bio evropski komesar za pravosuđe u vreme mandata predsednice EK Ursule fon der Lajen. Prvog decembra 2024. godine protiv njega je otvorena istraga belgijskih vlasti.
Vrh ledenog brega kriminala
Sada se postavlja pitanje da li je Ursula fon der Lajen znala da se njen bliski saradnik bavio kriminalnim aktivnostima. Zapravo, pitanje je mnogo dublje, jer ovo nije prvi put da se dešava skandal koji otvara pitanja o integritetu poslanika EU, piše politička analitičarka Sonja van den Ende za sajt "Fondacija strateške kulture".
Istraga protiv evropskog komesara za pravosuđe je samo vrh ledenog brega. Druga istraga koja se vodi protiv Didijea Rejndersa, nastavlja Sonja van den Ende, pokazala je da je on samo deo mnogo šire mreže evropskih zvaničnika koji su prali novac preko državnih institucija. Rejnders je, uzgred, "jedan stubova belgijskog establišmenta". Ali, mnogo su važniji njegovi kriminalni poslovi sa oružjem, čiji se pipci pružaju do Konga i Libije.
Godine 2019, bivši tajni belgijski agent Nikolas Ulens optužio je Rejndersa za korupciju i pranje novca u vezi sa nekoliko projekata, uključujući i izgradnju belgijske ambasade u Demokratskoj Republici Kongo i za trgovinu oružjem. Ali, ni Ulens nije nikakva cvećka.
Kao pripadnik Službe državne bezbednosti, Ulens koji je uživao "veliko poštovanje u plemićkim krugovima u Belgiji", ubio je svoju maćehu Mirjam Lekjen u njenom zamku u Valonskom Brabantu 29. marta ove godine. Razlog za ubistvo je svađa oko nasledstva, što podseća na zaplete iz romana Agate Kristi.
Ulens je, naravno, smatrao da je dobio manje nego što zaslužuje. Ipak, on je oslobođen krivične odgovornosti na, pogađate, zahtev samog Rejndersa.
Kratka istorija belgijskog kolonijalizma
Da bismo objasnili otkuda interesovanje belgijskog "plemstva" za afrički Kongo, treba se vratiti u istoriju.
"Takozvana Slobodna država Kongo bila je država kojom je privatno upravljao belgijski kralj Leopold Drugi preko takozvanog Međunarodnog afričkog udruženja, i to navodno u humanitarne svrhe", podseća Sonja van den Ende i ističe: "Međutim, to je bio naročito surov oblik kolonijalizma, čiji se tragovi i danas mogu videti u Kongu."
Za vreme vladavine belgijskog kralja Leopolda zločini Belgijanaca su bili tako brutalni, da jednostavno nema reči kojim bi se opisale patnje stanovništva, dodaje ona.
Čitalac može pronaći opis tih patnji u romanu engleskog pisca Džozefa Konrada "Srce tame". Pisac je boravio u Kongu krajem 19. veka, kada je belgijski monarh, "u ime zapadne civilizacije", i bez bilo kakvih skrupula, nemilosrdno pljačkao zemlju.
Šta se skrivalo ispod uzvišene rečitosti o "civilizatorskoj misiji", koju su, navodno, sprovodili Belgijanci u Kongu, a zapadni Evropljani svuda po Africi?
Pisac je, u liku glavnog junaka romana Kurta, sublimirao psihologiju i mentalitet evropskog kolonijalizma, njegovu krajnje brutalnu i sadističku prirodu. Kurt, po rođenju Englez, što nije bez značaja, završava svoju misiju nabijanjem glava stanovnika Konga na šiljke.
On je, u isto vreme, visokoobrazovan i prefinjen: talentovani govornik, pisac, pesnik i muzičar; on je "izaslanik samilosti, nauke i napretka". Jednom rečju: Kurt je "univerzalni genije", čija rečitost zavodi. Ali, na fonu tog "dirljivog poziva na altruistička osećanja plamti, blistav i zastrašujuć, poput bleska munje na spokojnom nebu", jedno kratko objašnjenje, koje toj rečitosti daje pravi smisao: "Istrebiti sve te životinje!"
"Čitava Evropa doprinela je stvaranju Kurta", zaključuje Konrad. "Počeo je sa argumentom da mi belci, sa tačke razvoja do koje smo došli, 'moramo da se divljacima prikažemo kao natprirodna bića i da im prilazimo sa snagom božanstva', i tako dalje. 'Prostim vršenjem svoje volje mi možemo postići bezgraničnu moć da činimo dobro'."
Kurt je, uprkos neograničenoj rečitosti, završio život kao tiranin, koji je umislio da je bog.
U toj istoj Belgiji su, sredinom 20. veka, jednog mladog Pigmeja držali u kavezu u zoološkom vrtu: njegovo mesto je, u teoriji prirodne evolucije, bilo odmah do majmuna.
U užasnu istoriju belgijskog kolonijalizma spada i jedna fotografija iz 1904. godine, koja je mogla da nastane bilo gde, u Africi ili Aziji; fotografija koja govori mnogo više nego što bi to mogle reči: slika skrhanog oca iz Konga, koji ćutke gleda u odsečene delove tela svoje petogodišnje kćerke, ubijene zbog toga što je sakupila premalo kaučuka.
To je bila uobičajena kazna koju su sprovodili belgijski kolonijalisti. Uspomena na običaj kažnjavanja u kolonijalnom Kongu odsecanjem šaka sačuvala se u savremenoj Belgiji, u vidu popularnih ruku od crne čokolade.
Ko su najbliži saradnici Ursule fon der Lajen
Vratimo se ponovo Didijeu Rejndersu, jednom od najbližih saradnika šefice EK Ursule fon der Lajen, i njegovim mutnim poslovima u Libiji. Nakon pada i ubistva Moamera Gadafija, koje su počinili teroristi sponzorisani sa Zapada, u Beligiji je otvorena afera zbog isplata stotina miliona evra "nepoznatim primaocima".
Sada je utvrđeno da je Rejnders primio deo novca sa ovih računa, kaže Sonja Fon den Ende, mada nije jasno o kojoj sumi je tačno reč. Kako navodi ova novinarka, novac je došao sa zamrznutih računa u Briselu koji su pripadali libijskom predsedniku Moameru Gadafiju.
Sada možemo povući i paralele sa trenutnom situacijom, gde su ruska "zamrznuta sredstva" korišćena za kupovinu oružja za Kijev i za nekakvu "rekonstrukciju" Ukrajine. Kako primećuje Sonja fon den Ende, Fon der Lajenova je "ponosna na krađu ruskih sredstava, sa kojima se kupuje oružje za Kijev, baš kao što se radilo sa 'pobunjenicima' u Libiji". Šefica EK je na početku prvog mandata tvrdila da je njen cilj "jačanje vladavine prava".
Šefica evropske komisije sada tvrdi da nije znala za Rejndersove kriminalne aktivnosti, ali to je malo verovatno, zaključuje holandska novinarka, jer je i sama Fon der Lajenova bila umešana u kriminalne aktivnosti i skandale oko pranja novca, kao što je afera "Fajzergejt".
"Fajzergejt" je skandal sa kupovinom velike količine doza vakcina protiv kovida od američke firme sa kojom je Lajenova potpisala ugovor. Šefica EK i danas skriva prepisku sa "Fajzerom". Sada se postavljaju mnoga neprijatna pitanja, poput pitanja bezbednosti vakcina ili da li je reč o biološkom oružju.
Nije verovatno da će Rejndersu ili Lajenovoj ikad biti suđeno. Reč je o bivšem belgijskom ministru spoljnih poslova i o sadašnjoj predsednici EK. Ovaj prvi je ukrao novac od libijskog vođe Moamera Gadafija i naroda Libije, druga je ukrala novac od ruske vlade i ruskog naroda. "Trebalo bi da Lajenova zna da je zamrzavanje sredstava jednako protivzakonito kao i njihovo korišćenje za kupovinu oružja pobunjenicima u Libiji", podseća Fon den Ende.
Rejners i Fon der Lajenova nisu jedini u EU koji se bave pranjem novca ili brisanjem mejlova koji sadrže dokaze o njihovim kriminalnim aktivnostima.
Bivši holandski premijer Mark Rute, koji je sada šef NATO-a, kako je objavio jedan holandski list, ima naviku da redovno briše svoj elektronsku prepisku. On je ovaj proces nazvao "arhiviranjem u redovnom vremenu", ali bilo bi ga prikladnije nazvati "brisanjem u redovnom vremenu".
Rute je u Holandiji poznat pod nadimkom "Pinokio", zaključuje Fon den Ende, jer često laže i uopšte se toga ne stidi.